Categories: ARCHITEKTURA

Deszczówka z dachu szkoły popłynęła do parku. Efekt? Stawy zapełniły się wodą!

Deszczówka z dachu szkoły płynie rurociągiem grawitacyjnym do jednego ze stawów na terenie użytku ekologicznego. Ten z kolei jest połączony odpowiednim rurociągiem przepływowym z drugim stawem. W efekcie zanikające oczka wodne dziś znów są po brzegi wypełnione wodą mimo upalnego i suchego lata. Co więcej, miejsce to jest wyjątkowe, bowiem jest siedliskiem traszek. Stąd też nazwa tego użytku ekologicznego: ratajskie traszki. O planach budowy systemu zasilającego stawy pisaliśmy już przed rokiem. Prace budowlane już się zakończyły, a deszczówka systematycznie płynie do stawów na poznańskich Ratajach. 

Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie leży pomiędzy os. Tysiąclecia a os. Lecha. Został utworzony w 2011 roku. Mądre zagospodarowanie wód opadowych jest kluczowe, zwłaszcza w czasach obecnych zmian klimatu. Inwestycja na Ratajach, choć nie jest widowiskowa, ma ogromne znaczenie dla ochrony lokalnego ekosystemu. Dlatego była realizowana w ścisłej współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Przyrodniczego – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W ramach zadania powstał odcinek kanalizacji deszczowej, całkowicie odcięty od dopływu wód opadowych z innych (zanieczyszczonych) powierzchni szczelnych, jak np. chodniki, parkingi, ulice. Do kanalizacji dołączone zostały studnie i istniejące rynny dachowe z budynku szkoły na os. Tysiąclecia.

Zebrana tak deszczówka płynie rurociągiem grawitacyjnym do jednego ze stawów na terenie użytku ekologicznego. Ten z kolei jest połączony odpowiednim rurociągiem przepływowym z drugim stawem. Wybudowany został także zbiornik retencyjny, dla zapewnienia okresowej retencji i regulacji maksymalnego dopływu wody do stawu, by w czasie suszy zasilał odpowiednio tereny zamieszkałe przez traszki.

W obrębie rowu odpływowego, na wylocie z drugiego stawu, wykonany został próg spowalniający, regulujący odpływ wody z obu stawów. Wszystkie prace przy stawach prowadzone były w konsultacji i pod ścisłym nadzorem herpetologa z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Poniżej zaprezentowano różnicę poziomu wód. Zdjęcie “przed” pochodzi z jesieni zeszłego roku, natomiast zdjęcie “po” zostało zrobione tego lata. Zdjęcia nie mają na celu pokazania różnicy w zazielenieniu terenu, co wynika z innych pór roku. Celem jest prezentacja poziomu wód w obu stawach.

Instalacja na terenie szkoły powstała w pierwszej kolejności, wykonawca wykorzystał na prace czas wakacyjny, by nie przeszkadzać uczniom w zajęciach. Z kolei roboty wokół stawów, obejmujące również ich oczyszczenie i odmulenie dna, przeprowadzone zostały w październiku z uwagi na ochronę traszek, które wtedy opuszczają zbiorniki wodne i migrują do miejsc zimowania.

Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie powstał, by chronić populację takich płazów, jak: traszka zwyczajna, żaba trawna, ropucha szara, ropucha zielona, żaba wodna i grzebiuszka ziemna. Ma ponad 5 hektarów powierzchni. Od momentu powstania użytek znajduje się pod stałą obserwacją przyrodników, z którymi konsultowane są działania związane z gospodarowaniem zielenią, prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej, polegające m.in. na koszeniu traw.

Te wszystkie działania zapewnią odpowiednie warunki życia i godowania traszkom, czyli gatunkowi płazów objętych ochroną prawną, które występują na tym terenie. Ponadto zagospodarowanie wód opadowych z terenu szkoły to jedna z inwestycji, które mają pomóc w adaptacji do zmian klimatu w mieście. Projekt został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

“Dbanie o odpowiednią retencję w mieście to bardzo ważne sprawa, zwłaszcza w obliczu sporych zmian klimatycznych. Tutaj przykład naszej inwestycji “traszki ratajskie”, gdzie woda opadowa z dachu szkoły zasila dwa nowe stawy.” – dodaje Prezydent Poznania

źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Zieleń | Miasto | Poznań | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej