DESIGN

Dizajnerski nawilżacz powietrza od polskich studentów. Poznajcie Modul’air

Modul’air to dizajnerski nawilżacz powietrza od polskich studentów, którego autorami są Joanna Trela, Justyna Rola, Olga Konik, Paweł Dworczyk, Piotr Tłuszcz i Szymon Fischer, studenci studiów magisterskich na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Projekt został zrealizowany w pracowni Projektowania Rynkowego, pod okiem dr Krzysztofa Bogomaza.

Modul’ air to system przenośnych urządzeń zaprojektowanych w celu optymalizacji jakości powietrza. Jego główną funkcja jest chłodzenie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza. Projekt powstał w myśli zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Służy temu modułowa konstrukcja, która umożliwia zmianę funkcji urządzenia, co sprawia, że produkujemy mniej elektroniki – jedno urządzenie posłuży nam latem i zimą, w mieszkaniu i w plenerze. Modularność ułatwia także naprawę i wymianę. Na ten aspekt życia produktu zwraca uwagę towarzysząca systemowi usługa, która umożliwia zarządzanie naprawą, wymianą baterii i zwrotem zużytych elementów.

Sercem projektu jest baza z wymiennymi wkładami zasilającymi, dzięki której urządzenie jest mobilne i bezprzewodowe. W trakcie zakupu można wybrać zestaw baterii o różnej pojemności – 24 000, 36 000 lub 48 000 mAh w zależności od indywidualnych potrzeb.

Moduł powietrza został zaprojektowany tak by można było go używać zarówno w domu, jak
i w plenerze. Posłuży do ogrzania namiotu w zimną noc lub do wysuszenia mokrych butów. Dzięki indukcyjnej nakładce naładujemy telefony i inne urządzenia elektroniczne. Outdoorowy charakter urządzenia uwydatniają dodatkowe moduły z funkcjami projektora, kompresora, oświetlenia czy płyty indukcyjnej.

Moduły pasywne wykorzystują właściwości gliny, aby zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu. Ustawiona w naczyniu z wodą ceramika absorbuje ją i uwalnia w powietrzu. Moduły mogą być używane samodzielnie lub postawione na module powietrza, by zwiększyć ich działanie chłodnym nawiewem. Organiczne kształty nawiązujące do roślin i naturalny materiał dobrze odnajdują się w przestrzeni mieszkania odbiegając od technicznych form standardowych nawilżaczy powietrza. Ich zróżnicowane ukształtowanie umożliwia wybór między bardziej rozproszonym lub skoncentrowanym nawiewem.

Nienarzucający się interfejs, ukryty pod obudową i subtelna, nietechniczna forma kwalifikuje projekt jako tzw. ​Shy Tech,​w której u​waga użytkownika nie skupia się na samym urządzeniu, a na efektach jego działania.

Projekt jest propozycją dla wszystkich, którzy szukają bardziej zrównoważonych rozwiązań, a nie chcą rezygnować z komfortu w domu i podróży. Modul’ air ma charakter otwarty – zarówno pod względem możliwości projektowania kolejnych modułów, jak i w związku z rozwojem technologii. Uwzględniana jest możliwość ładowania urządzenia za pomocą mobilnych paneli fotowoltaicznych i wymiany akumulatorów na wersję nowej generacji.

Czytaj też: Ciekawostki| Gadżety | Technologia | Polscy projektanci |Podróże| Kraków źródło: Portfolio / materiały prasowe / Modul’air – dizajnerski nawilżacz powietrza od polskich studentów

 

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej