ARCHITEKTURA

“Dobrymi narzędziami robimy dobre projekty!”. Rozmowa z architektem Bogdanem Zahą

Bogdan Zaha na co dzień pracuje w pracowni Zaha Hadid Architects. Biuro opuszczają projekty, które stają się ikonami architektury i można je oglądać na całym świecie. W ramach platformy Future Builders architekt udzielił wywiadu, podczas którego opowiadał o zmianach, które czekają zawód architekta. Zebraliśmy kilka wątków i zachęcamy do przesłuchania całej rozmowy z architektem.

Platforma Future Builders to cykl rozmów z czołowymi architektami z Polski i zagranicy. Pomysłodawcą jej powstania jest firma Aluprof – jeden z europejskich liderów branży systemów aluminiowych dla budownictwa. Na oficjalnej stronie future-builders.com oprócz rozmowy z Bogdanem Zahą możecie znaleźć wywiady z Robertem Koniecznym, Przemo Łukasikiem, Zbigniewem Maćkowem i Alvaro Leite Sizą.

Rozmówcy platformy Future Builders: Bogdan Zaha, Robert Konieczny, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Álvaro Leite Siza Vieira.

Dyskusję z gośćmi prowadził dr Piotr Żabicki – architekt i redaktor naczelny magazynu Zawód:Architekt. Piotr Żabicki podczas rozmowy z Bogdanem Zahą zwrócił uwagę na znaczenie ekologii w pracy architekta:

Czy uważasz, że architekci są gotowi, aby zmniejszyć nacisk na estetykę architektury, a więcej uwagi poświęcić kreowaniu zrównoważonego środowiska? Jak to wygląda w pracowni Zaha Hadid Architects?

To bardzo dobre pytanie. Zdecydowanie powinniśmy skupiać się na wpływie, jaki wywieramy na środowisko. W naszej pracowni mamy specjalny wydział ds. zrównoważonej architektury, który pomaga nam we wszystkich projektach. Gdyby głównym zadaniem architekta było wyłącznie projektowanie budynków z najlepszą efektywnością techniczną, zgodnie z obowiązującymi standardami, to nie nazywano by nas architektami, ale inżynierami. Uważam, że architekt musi być odpowiedzialny społecznie, nie może zwracać uwagi wyłącznie na kwestie estetyczne i techniczne.

Jak w Wielkiej Brytanii wygląda implementacja Building Information Modelling (BIM)? W Polsce większość małych biur architektonicznych pracuje jeszcze w systemie CAD. Jak to wygląda u ciebie? Czy państwo wspomaga modernizację projektowania? Przecież jest to dobre dla środowiska – w BIM-ie możemy modelować wiele różnych aspektów inwestycji, czego nie możemy zrobić w systemie CAD.

W Wielkiej Brytanii podejście jest bardziej liberalne, a zawód architektów jest regulowany zupełnie inaczej niż w Europie Kontynentalnej w tym sensie, że możesz projektować nawet nie będąc architektem, jednak wtedy nie możesz określać siebie mianem architekta. Tymczasem w pozostałej części Europy musisz być dyplomowanym architektem, aby móc projektować. W Wielkiej Brytanii najwięcej zależy od inwestora, tego jaki ma cel i potrzeby. Większość biur projektuje w BIM. W naszej pracowni stosujemy tą technologię w pracy nad wszystkimi projektami. To standard. Pracownie muszą samodzielnie inwestować w oprogramowanie, bo wiedzą, że dobrymi narzędziami zrobią dobry projekt.

Piotr Żabicki zapytał swojego rozmówcę o jego wizję miasta przyszłości. Jak będzie wyglądać?

Najpierw musimy wyobrazić sobie, czego jako społeczeństwo chcemy, jak chcemy razem funkcjonować? Czy będziemy dążyć do tego, by żyć blisko obok innych? Wydaje mi się, że zbliżamy się do typu miast, w których będziemy mieli możliwość szybszego poruszania się i nawet latania. Z drugiej strony pojawia się potrzeba ucieczki od zgiełku. Potrzeba ciszy, relaksu i spokoju. Miasto przyszłości powinno uwzględniać tę równowagę.

Podczas wywiadu transmitowanego na żywo swoje pytania mogli zadawać również widzowie. Czy osiągnięcia współczesnej technologii sprawią, że zawód architekta zniknie? Zobaczcie, co w tej kwestii uważa Bogdan Zaha. Wszystkie rozmowy w formie wideo dostępne są bezpłatnie na stronie www.future-builders.com oraz w serwisie Spotify (TUTAJ). Be part of Future Builders!

Czytaj też: Architektura w Polsce | Urbanistyka | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Bogdan Zaha i Zaha Hadid
Architekci pracowni Zaha Hadid w swojej siedzibie w Wiedniu, w centralnej części Bogdan Zaha
Symulacja ruchu w projektowanej przestrzeni
Projekt Quant City
Zaha Hadid
Projekt Biodiversity Museum
Siedziba pracowni Zaha Hadid Architects w Wiedniu
Kompleks budynków mieszkalnych Alai w Meksyku

źródło: Future Builders

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej