ARCHITEKTURA

Dom i pracownia ceramiki w jednym. Proekologiczny projekt studentów Politechniki Krakowskiej!

W malowniczo położonej wsi Polanka zaprojektowano trójpokoleniowy dom z pracownią ceramiki artystycznej, z funkcją warsztatów dla dzieci i dorosłych. Zespół ten nawiązuje do archetypicznego układu wsi według schematu: dom równoległy do drogi, obiekt gospodarczy – prostopadły. Wykonany w konstrukcji szkieletu drewnianego z elewacją nawiązującą do podziałów na historycznych domach we wsi, stworzoną z desek z odzysku. Jego przegrody zaprojektowano tak, by odpowiadały standardom domu zero energetycznego.

Dom zorientowany jest według kierunków świata, z bezpośrednim dostępem do drogi poprzez żwirowy podjazd (warstwa przepuszczająca wodę). Położony pośród zróżnicowanej zieleni: łąk kwietnych, zapewniających bioróżnorodność oraz pożywienie dla pszczół i innych owadów; sadu owocowego i ogródka warzywno-ziołowego, zapewniającego zdrową żywność dla mieszkańców domu; ogrodów deszczowych, wykorzystujących spływającą z dachu wodę deszczową. Zaprojektowano również zbiornik retencyjny, połączony z systemem odzysku wody szarej, wykorzystywanej do podlewania ogrodu, prac porządkowych oraz spłukiwania toalet. Na podjeździe zapewniono miejsca postojowe – w tym po jednym dla osoby z niepełnosprawnością, dużej rodziny oraz z dostępem do ładowania samochodu elektrycznego. Na dachu przewidziano panele fotowoltaiczne, zapewniające ciepło i energię dla całego zespołu oraz miniturbinę wiatrową produkującą prąd. Dom wyposażony jest w gruntową pompę ciepła typu glikol-woda.

Dom trójpokoleniowy mieści w sobie garaż na dwa auta, część wyodrębnioną dla starszego pokolenia (zaprojektowaną tak, by odpowiadała standardom mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością) oraz część główną z piętrem sypialnianym. Pokoje dzienne mają bezpośrednie wyjście na taras z widokiem na ogród. Na piętrze mieszczą się trzy sypialnie mniejsze oraz jedna główna z osobną łazienką, garderobą oraz dużym tarasem zorientowanym na południe. Całość obsługuje system rekuperacji z odzyskiem ciepła. Dom połączono z pracownią szklanym łącznikiem pełniącym funkcję konferencyjną i warsztatową. Nie ma on jednak bezpośredniego przejścia do części mieszkalnej, a wyjście zewnętrzne powiązane ze śluzą brudu i łazienką gospodarczą. Pracownia posiada duże pomieszczenie dla ceramika, z wieloma magazynami oraz pomieszczeniem wypału z dwoma piecami elektrycznymi zasilanymi energią odnawialną. Zaprojektowano również część warsztatową. Istotną ideą pracowni jest recykling gliny oraz wykorzystywanie surowców lokalnych.

Projekt uzyskał wyróżnienie w Ogólnopolskim w konkursie pt. „Projekt proklimatycznego domu” organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z OW SARP, którego nagrodą był czterodniowy wyjazd studialny do Monachium i Bregencji.

Projekt wykonali: Dominika Cieplak i Kamil Federyga, studenci I roku II stopnia, kierunek: architektura, Politechnika Krakowska (https://www.pk.edu.pl)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Dom jednorodzinny | Polscy projektanci | Portfolio

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej