ARCHITEKTURA

Dom w Mławie. Piękno prostoty w eleganckim wydaniu!

Dom w Mławie zaprojektowali architekci Jaime Gaztelu, Monika Moszczyńska oraz Diego Llorente z pracowni James & Mau. Działka znajduje się blisko centrum Mławy i położona jest w otoczeniu domów jednorodzinnych. Mimo że jest jedną z największych w okolicy, jej powierzchnia nie przekracza 1200 m2.

Dom w Mławie usytuowany jest po stronie zachodniej – chodziło o to, by uzyskać jak najwięcej miejsca po stronie wschodniej w istniejącym ogrodzie, który pozostaje nienaruszony i ma formę zbliżoną do kwadratu. Pozostała część przestrzeni pomiędzy domem a granicą działki ma szerokość 4 m określoną przez przepisy, co oznacza, że zamiast ogrodu powstaje niefortunny zielony korytarz.

Aby rozwiązać ten problem, stanowiące ogrodzenie murowane ściany, które zgodnie z prawem mogą osiągnąć wysokość tylko 2,2 m, skręcają w kierunku wnętrza działki, aby podzielić zielone długie korytarze na wiele małych ogrodów-patiów. Ponadto ściany te oplatają fasadę domu z cegły, a nawet przenikają do wnętrza domu, przekształcając się w ściany nośne. Na nich postawiona jest betonowa skorupa, która podnosi wysokość domu do 3,3 m.

Ten zestaw ścian wewnętrznych i zewnętrznych ustanawia bezpośredni związek pomiędzy przestrzeniami wewnętrznymi i ogrodem-patiami, wykorzystując je wzajemnie poprzez komplementarne zastosowania. Tak więc na przykład kuchnia ma taras do grillowania, a sypialnia dzieci jest przedłużona o taras do zabawy na zewnątrz.

W ramach tej symbiotycznej relacji między wnętrzem a zewnętrzem warto zwrócić uwagę na dwie wieże, które znajdują się na wschodnim i zachodnim krańcu południowej fasady. Nadają one domowi skalę miejską i stanowią przejście z większej przestrzeni zewnętrznej do pomieszczeń wewnętrznych. Mają one wysokość 5,5 m i duże otwory, które przepuszczają światło.

Układ wnętrza jest zdeterminowany maksymalną dostępną szerokością – 9 m oraz długimi fasadami dostępnymi od strony północnej i południowej. Sypialnie, które wymagają mniej światła, znajdują się w części północnej. Natomiast przestrzenie wspólne ulokowane są w strefie najbardziej doświetlonej, skierowanej na południe. Pomiędzy obiema częściami pojawia się korytarz, który łączy wszystkie przestrzenie, a miejscami wizualnie zanika, powiększając otwarte strefy wspólne.

Dom w Mławie / metryka 

  • lokalizacja: Mława, Polska
  • powierzchnia domu: 289 m2
  • inwestor: prywatny
  • realizacja: 2021
  • biuro: James & Mau
  • team: Jaime Gaztelu, Monika Moszczyńska, Diego Llorente
  • zdjęcia: Jakub Certowicz

Zastosowane rozwiązania:

  • konstrukcja: ściany nośne trójwarstwowe z pustka powietrzną, stropodach żelbetowy, elementy prefabrykowane betonowe
  • materiały: cegła z rozbiórki (tarasy), cegła ręcznie formowana (elewacja), beton prefabrykowany
  • instalacje: piec gazowy, wentylacja rekuperacyjna

O pracowni:

JAMES&MAU to międzynarodowa firma architektoniczna z siedzibą w Hiszpanii i Polsce oraz biurami regionalnymi w Chile i Kolumbii. Firma łączy wiedzę z kilku dziedzin, takich jak architektura, budownictwo i rozwój nieruchomości, aby zaoferować kompleksowe wsparcie przy realizacji projektów zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. JAMES&MAU posiada bogate doświadczenie w projektowaniu, pracach na miejscu budowy i uzyskiwaniu pozwoleń na budowę, koncentrując się na modułowej architekturze i budownictwie przemysłowym, stosując bioklimatyczne i zrównoważone koncepcje projektowe. Więcej na temat pracowni przeczytacie TUTAJ: https://jamesandmau.com

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Beton | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Materiał prasowy / JAMES&MAU / https://jamesandmau.com

 

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej