ARCHITEKTURA

Dom w starym wiatraku na Lubelszczyźnie. Architekci zmienili ruinę w cudo!

Dom w starym wiatraku to nie tylko świetna metamorfoza, ale i ciekawa historia! Zaczyn pod projekt powstał w 2014 roku w ramach międzynarodowego konkursu Współczesny Dom Wiejski. Praca Tomasza Padło i Michała Kucharskiego została wyróżniona na etapie krajowym. Projekt został dostrzeżony po latach przez Inwestora z Lubelszczyzny, który znalazł się w posiadaniu starego wiatraka. Wstępna koncepcja przeszła niezbędne modyfikacje, została dostosowana do wymagań klienta i uwarunkowań technicznych oraz lokalnych. 

Dom w starym wiatraku / KONTEKST
Budynek został zaprojektowany jako wpisujący się w wiejski krajobraz. Jego forma to znany,  charakterystyczny i mocny element tradycyjnej zabudowy wsi polskiej. Obiekt służył historycznie do mielenia zboża, wykorzystując siłę wiatru. Znajdował się w wielu miastach i wsiach na terenie Polski i innych krajów europejskich. Do czasów rewolucji przemysłowej ilość młynów powiększała się i rosła ich popularność. Ze względu na sposób działania, wiatraki były zazwyczaj wyeksponowane w panoramie ówczesnych miast. 

Dom w starym wiatraku / FUNKCJA i FORMA
Budynek stara się sprostać nowoczesnemu charakterowi użytkowania i wypełniać należycie swoją nową funkcję – mieszkaniową. Stary młyn zyskuje drugie życie i unowocześniony wygląd, nie tracąc swojego pierwotnego wyrazu i formy. Wyzwaniem okazało się zawarcie w bryle niezbędnego programu funkcjonalno-użytkowego. Ze względu na swe dotychczasowe przeznaczenie obiekt był bardziej wertykalny. Rzut zamykał się w wymiarach zewnętrznych 6,5 x 6,5m. W związku z tym pomieszczenia zostały rozłożone na 3 kondygnacjach nadziemnych i dodatkowej antresoli. Celem uzyskania większej przestrzeni do życia i funkcjonowania zaprojektowano również część podziemną. Umieszczono tam garaż, pom. techniczne i przestronny salon dla gości. Żelbetowa konstrukcja przykryta ziemią wynosi główną bryłę, a na wysuniętej części utworzono zewnętrzny taras. Kondygnacje nadziemne zawierają pomieszczenia dla głównych użytkowników – rodziny. Na parterze znajduje się przestrzeń dzienna z kuchnią i czytelnią. Otwiera się ona na ogród obszernymi przeszkleniami, a dodatkowe ukryte okno pozwala na wgląd w strefę przedwejściową. Na wyższych piętrach znajdują się sypialnie z łazienkami, a na antresoli – przestrzeń pracy z widokiem na okoliczne pola. Otwór pomiędzy najwyższymi kondygnacjami pozwolił na umieszczenie wewnątrz historycznego koła palecznego. Na parterze osadzono oryginalny kozioł z rozebranego wiatraka.

Dom w starym wiatraku / KONSTRUKCJA
Obiekt ze względu na swoją nową funkcję wymagał wykonania zupełnie nowej konstrukcji. Stare elementy, nadające się do ponownego wykorzystania zostały oczyszczone i odrestaurowane. Dolna część posiada żelbetowe stropy i ściany. Z niej wyprowadzono 4 słupy, na których opierają się kolejne poziomy budynku. W ścianach zewnętrznych wykorzystano stare belki młyna, tworząc tzw. mur pruski we wnętrzach. Wiatrak posiada dwuspadowy dach z drewnianą więźbą o konstrukcji krokwiowo-jętkowej. 

Dom w starym wiatraku / WYKOŃCZENIE
Wykończenie budynku to połączenie starego z nowym, historii i nowoczesności. Na elewacji użyto desek ze starej konstrukcji. Nowe deski zostały częściowo opalone ogniem. W niektórych miejscach przebija się drugi ważny materiał – żelbet. To on ‘dźwiga’ budynek i okala utworzony wokół niego nasyp. Kolejnym jest szkło. Wykorzystane najbardziej na parterze, w części podziemnej i na antresoli. Pozwoliło to otworzyć wnętrze na otaczającą naturę i rolę. W wyższych partiach budynku zastosowano wysokie pionowe okna. Taki zabieg pozwolił wtopić im się w powtarzalny rytm elewacyjnej deski. Jako pokrycie dachowe zastosowano gont drewniany. Ciekawym pomysłem Inwestora na ogrodzenie posesji jest wykorzystanie starych podkładów kolejowych jako słupków przęseł. Powstanie tego budynku jest połączeniem śmiałego i nowatorskiego pomysłu projektowego, warsztatu technicznego, a także odważnego podejścia Inwestora. 

Informacje:
Pomysł pierwotny: Michał Kucharski, Tomasz Padło
Projekt koncepcyjny: Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski
Projekt budowlany i wykonawczy: Michał Kucharski, o4architekci Mateusz Piwowarski (http://o4architekci.pl/), Sylwia Ciesielska
Instalacje sanitarne: Kozmik Projekt (http://www.kozmik.pl/)
Wsparcie techniczne: Arkadiusz Szałyga
Zdjęcia: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury, (https://rchojnacki.pl/)
Lokalizacja: woj. Lubelskie, okolice Lubartowa

O architektach: 
Michał Kucharski – ur. 1990r., pochodzi z Radomia, architekt związany ze Śląskiem, studiował na Politechnice Śląskiej, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych jako współautor, m. in. I miejsce w konkursie na projekt Parku Kultury w, współpraca z UM Ciechanów i stworzenie projektu koncepcyjnego na targowisko miejskie “Zielony Targ” w Ciechanowie, II miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zagospodarowanie części dziedzińca browaru w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego projekty były publikowane w prasie i portalach branżowych. Współautor domu wiatraka.
Mateusz Piwowarski  – ur. 1990r., pochodzi z woj. świętokrzyskiego, architekt związany ze Śląskiem, studiował na Politechnice Śląskiej, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych jako współautor, m. in. II etap i wyróżnienie w konkursie SARP Warszawa na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej obiektów użyteczności publicznej oraz fragmentu Bulwarów Wiślanych, II miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zagospodarowanie części dziedzińca browaru w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 2017 roku prowadzi  pracownię architektoniczną o4architekci. Jego projekty były publikowane w portalach branżowych. Współautor domu wiatraka. Na co dzień pasjonat muzyki.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Drewno | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Wiatrak przed przebudową 
Wiatrak przed przebudową 
Wiatrak przed przebudową 
Wiatrak przed przebudową 
Wiatrak przed przebudową 

 

źródło: Dom w starym wiatraku /  www.o4architekci.pl

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej