ARCHITEKTURA

Dom wbity w teren. Zaprojektował go Marcin Tomaszewski!

Inspiracji do stworzenia wyjątkowej bryły można szukać wszędzie, a dla architekta Marcina Tomaszewskiego najlepszym natchnieniem są ludzie, natura, a nawet… skomplikowany, wymagający kształt działki przeznaczonej pod budowę domu. Tak było w przypadku najnowszego projektu RE: VMAX HOUSE, w którym spadzisty teren ukształtował finalny kształt i funkcjonalność bryły. Powstała nie tylko ciekawa bryła, ale i dom w którym funkcje są odwrócone!

Dom wbity w teren
O jego projektach można powiedzieć wiele, jednak na pewno nie to, że są oczywiste czy przewidywalne. Nie raz mieliśmy okazję przekonać się, że domy projektowane przez architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt słyną z połączenia nowoczesnych funkcji, niekonwencjonalnych rozwiązań i zaskakującego wyglądu bryły. Z pozoru mały, parterowy dom nie zapowiada tak oszałamiającego efektu, jakiego można doznać obchodząc go dookoła. RE: VMAX HOUSE, bo o tym  projekcie mowa, od frontu jest niepozorną bryłą, ale w rzeczywistości to potężny budynek o perfekcyjnych wymiarach na planie kwadratu, który został idealnie wkomponowany w teren.

W tym projekcie działka pod budowę domu była bardzo wymagająca i skomplikowana. Skośna, z  dużym 8-metrowym spadkiem, co spowodowało, że zdecydowałem się nie tylko na odwrócenie funkcji wewnątrz budynku, ale także na płynne wkomponowanie, wręcz wbicie bryły w teren” – mówi architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.

Odwrócone funkcje – sypialnia na dole!
Inwestor wymarzył sobie dom, który będzie robił co najmniej takie wrażenie, jak jazda najwyższej klasy, luksusowym samochodem. Przysłowiowy efekt „wow” odczuwany jest dopiero po odpaleniu silnika, gdy rozpędzając się do maksymalnej prędkości, wbija nas w fotel. To porównanie idealnie oddaje specyfikę projektu RE: VMAX HOUSE, który stopniowo piorunuje wrażeniem, gdy oczom ukazuje się rzeźba na tyłach domu. A to nie koniec zaskoczeń, bo sam układ funkcjonalny jest równie nieoczywisty. Zwykle część dzienna znajduje się na parterze, jednak w tym przypadku architekt zabawił się formą i zaproponował salon i resztę funkcji na piętrze, zaś sypialnię – na dole tuż przy wyjściu na taras.

Zaprojektowane sypialnie mają bezpośrednie wyjście na taras dolny i widok na działkę. Blisko natury” – dodaje architekt Marcin Tomaszewski. Zaskakujące wrażenie robią również wysokie, 6-metrowe okna z widokiem na okoliczną przyrodę.

Ten designerski budynek zostanie w całości wykończony jednym materiałem – spiekiem kwarcowym. Dodatkowo kontrastująca kolorystyka bieli i czerni doda „rzeźbie” wyjątkowej elegancji. Dom RE: VMAX HOUSE o idealnych wymiarach 13,5 na 13,5 m posiada ponad 300 m² powierzchni i powstanie na działce mierzącej około 1500 m². Planowaną datą realizacji projektu jest rok 2021.

O architektach:
REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz.  Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award.

Zobacz również: Architekt | Architektura | Dom jednorodzinny | Zieleń | Warszawa

źródło: materiały prasowowe / REFORM Architekt

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej