ARCHITEKTURA

Dom z basenem. Zbudowali go na obrzeżach Poznania

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Easst.com – Łukasz Sterzyński i Marcin Sucharski. Dom z basenem powstał w Fabianowie na obrzeżach Poznania.

Jego powierzchnia użytkowa to 405 m kw. Dom zaprojektowany został dla starszego małżeństwa, dlatego wszystkie główne funkcje zostały zaprojektowane w części parteru. Natomiast piętro przeznaczone jest dla rodziny, która często tu przyjeżdża.

Gęste sąsiedztwo i ruchliwa ulica, skłoniła nas do zaprojektowania domu z 2 dziedzińcami, które dadzą mieszkańcom prywatność i ciszę – mówią architekci.

Pierwszy z nich jest dziedzińcem wejściowym, wydzielonym dużą pergolą, z pionowymi elementami ażurowymi, które osłaniają dom od strony ulicy. Belki o długości 11 metrów dodatkowo oddzielają przestrzeń ulicy. Drugi dziedziniec stanowi strefę wypoczynku. Umieszczony został tuż obok salonu i w pobliżu krytego basenu. Dziedziniec ten zapewnia osłonę od sąsiednich zabudowań. Każdy z dziedzińców posiada zieleń na wzór japońskich ogrodów.

Domownicy mogą się cieszyć dużą przestrzenią w salonie. Jego wysokość ma 1,5 kondygnacji. Górne pasmo okien zapewnia dodatkowy dopływ światła, bez efektu przegrzania – jest to możliwe dzięki wysuniętym zadaszeniom. Pozostałe przeszkalanie również chronione są przed nadmiernym nasłonecznieniem przez nadwieszenia płaskiego dachu.

Miejsce wypoczynku na tarasie zostało osłonięte automatyczną pergolą – żaluzją, zamykająca się do poziomu w trakcie deszczu, dzięki czemu mieszkańcy korzystają z ogrodu również przy gorszej pogodzie. Basen posiada szklenie rozsuwające się na boki o łącznej długości 12 m. Po rozsunięciu modułów okiennych, powstaje przestrzeń otwarta o szerokości 8 m.

Elewacje domu zostały pokryte spiekami ceramicznymi w systemie elewacji wentylowanej. Płaskie dachy zostały wykorzystane w dużym stopniu na instalację fotowoltaiczną. Zastosowane są centrale wentylacyjne (jedna dla przestrzeni basenowej) z odzyskiem ciepła.

Dość oryginalnie wygląda wnętrze. Dom z basenem wyróżnia stonowana stylistyka, którą ożywia kilka mocnych akcentów. Wiele elementów jak okładziny ścienne, zostało zaprojektowane oraz wykonane na zamówienie. Pozostałe meble zdobiące kuchnię, garderobę oraz kanapy, krzesła, stoły i łóżka kupione zostały u włoskich producentów.

fot. Weronika Trojanowska-Skroban, źródło: EASST Architects

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Minimalizm | Meble | Basen | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej