ARCHITEKTURA

Dom z widokiem na Tatry. Powstał w Węgrzcach nieopodal Krakowa.

Dom z widokiem na Tatry powstał pod Krakowem  w miejscowości Węgrzce.  Charakteryzuje się swoim wkomponowaniem w otoczenie oraz działkę. Od strony podjazdu widać zaledwie jego małą część, otwiera się natomiast na ogród. Zieleń przenika do wnętrza na każdym poziomie, a z tarasu na dachu widać nawet Tatry.
Wnętrze domu podzielone jest na kilka poziomów, ze względu na działkę ze spadkiem w kierunku ogrodu. Wchodząc do domu znajdujemy się w strefie wejściowej (o pow. ok 15 m2) z widokiem na zielony ogród. Z tej strefy stalowe schody prowadzą nas na poziom 1 ( o pow. ok 80 m2, przeznaczony dla dzieci, ze wspólnym pokojem gościnnym / rozrywkowym). Betonowe schody prowadzą nas natomiast w dół, do strefy dziennej (o pow. ok 60 m2), która jest otwarta na ogród, a taras stanowi jej przedłużenie. Z tego poziomu, drewnianymi schodami przechodzimy, na najniższy poziom, do strefy prywatnej rodziców (sypialni z garderobą i oddzielnej łazienki, o łącznej pow. ok 30 m2).
Takie rozmieszczenie funkcji, a zarazem otwarcie na otoczenie od strony ogrodu – sprawiło, iż projekt wnętrz miał podkreślić te cechu budynku, wydobyć je. Klatka schodowa, komunikacja pionowa, stanowi serce tego domu, jego główny trzon, który scala ze sobą trzy poziomy, trzy różne funkcje.
Wykończenie schodów betonowych prowadzących do strefy dziennej w tym samym materiale, co posadzka wiatrołapu ma od wejścia naprowadzać do części dziennej domu. Lekka, ażurowa forma stalowych schodów, rozwiązania materiałowe balustrad oraz domknięcie pokoju na piętrze przeszkleniem, zamiast tradycyjnej ściany – to rozwiązania, które mają na celu wprowadzenie do wnętrza jak najwięcej dziennego światła. Przestrzenie te są w zasięgu wzroku, przenikają się, a jednocześnie pozwalają na wejście zieleni do wnętrza. Surowość pewnych rozwiązań, odkryte fragmenty betonowych stropów, prostota form, zostają przełamane poprzez wprowadzenie drewna, forniru, oraz poprzez dobór oświetlenia, które odgrywa znaczącą rolę we wnętrzu. Dom z widokiem na Tatry zaprojektowali Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz z pracowni Kubieniec + Długosz.
Opis pracowni:
Historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był katowicki sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni.
“Bliskie są nam wartości tzw. śląskiej szkoły architektury. Staramy skupiać się na problemie, a nie tylko na efektywnych rozwiązaniach. W naszej pracy nie zajmujemy się dekoracją. Jest ona raczej wynikiem podjętych decyzji projektowych. Opracowujemy projekty pod kątem ich funkcjonalności, technicznych możliwości oraz trwałości. O projekcie myślimy kompleksowo; zaczynając od koncepcji a kończąc na nadzorze autorskim oraz sesji zdjęciowej. Współpracujemy ze sprawdzonymi specjalistami i wykonawcami z różnych branż. Cały proces projektowy jest opracowywany wspólnie z klientem, z którym rozmawiamy, konsultujemy i analizujemy różne aspekty i możliwości, starając się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby. Pracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i z przedstawicielami biznesu czy instytucji publicznych. Pomimo mocnego osadzenia w śląskim krajobrazie projektowym, gdzie modernizm jest częstą inspiracja, staramy się nie trzymać jednej stylistyki, a raczej szukać różnych rozwiązań, odpowiednich dla konkretnych odbiorców. Z jednej strony obserwujemy globalne trendy, a z drugiej patrzymy też na lokalne tradycje. Niektóre nasze projekty cechuje prostota i minimalizm, a inne większa gra formą, fakturą, kolorem. Wszystko to jest wynikiem rozmów, spotkań i konkretnych oczekiwań, na które chcemy odpowiadać.”  – czytamy na stronie internetowej: https://kubieniecdlugosz.com
Projekt: Kubieniec + Długosz / Joanna Kubieniec, Katarzyna Długosz / https://kubieniecdlugosz.com
Zdjęcia: Marek Swoboda

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej