ARCHITEKTURA

Dom z zakrzywionym dachem. Polak zaprojektował go w Czechach

Dom z zakrzywionym dachem zaprojektował Szymon Rozwałka, który prowadzi swoją autorską pracownię projektową RO_AR Szymon Rozwalka architects. Budynek znajduje się w Pradze.

Ma nietypowy kształt i z każdej strony wygląda inaczej. Dom z zakrzywionym dachem ma 260 m kw. powierzchni użytkowej. Nowoczesna bryła stanęła na działce, z której z jednej strony graniczy z typowym miejskim krajobrazem, a z drugiej – zielonym ogrodem. Ten pierwszy dotyczy południowej i wschodniej części działki. To chaotyczna przestrzeń z domami jednorodzinnymi. Z kolei ten drugi jest częścią korytarza ekologicznego, który wiedzie wzdłuż Dalejskiego Potoku.

Projekt budynku ma odnosić się do zastanych warunków, to znaczy, że od strony ulicy skromna i prosta elewacja ma łagodzić wizualny kontekst miejsca, a od strony ogrodu otwierać się na zieleń.

Architekt zaprojektował tu liczne zakrzywienia i przeszklenia. To celowe zabiegi, które mają sprawić, że do wnętrza będzie wpadać więcej naturalnego światła. Kształt budynku wynika też z nierównego terenu działki. Teren miał przechodzić płynnie od strony północno-zachodniej i przenikać w sztuczne wzniesienie, na którym miał stanąć dom. Sztuczne wzniesienie od strony południowo-wschodniej zostało podcięte, co pozwoliło stworzyć pod budynkiem patio wejściowe.

W efekcie powstała modernistyczna willa, która domownikom zapewnia poczucie prywatności i umożliwia bliski kontakt z naturą. Wnętrze jest minimalistyczne i eleganckie. Architekt pozostawił odsłonięty beton architektoniczny, które ocieplają drewniane meble.

fot. Viola Hertelová, violahertelova.wixsite.com/violahertelova

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Czechy | Beton | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

To hołd dla mokradeł. Centrum odbudowy bagien projektu studenta

Centrum odbudowy bagien miałoby sprzyjać odbudowie różnorodności fauny i flory oraz umożliwiać turystom poznania znaczenia…

26 maja 2024

Dom letniskowy w Ostrowitem. Jego konstrukcja powstała z drewna!

Dom letniskowy w Ostrowitem zaprojektował Sebastian Marach z pracowni YONO Architecture. Projekt przedstawia nowoczesny budynek…

26 maja 2024

Kultowy neon Dobry wieczór we Wrocławiu ponownie zabłyśnie!

Od dziesiątek lat wita osoby przyjeżdżające do Wrocławia pociągiem. Neon Dobry wieczór we Wrocławiu wykonany…

26 maja 2024

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu – świątynia o nietypowej architekturze

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu to jedna z najciekawszych powojennych realizacji sakralnych w mieście. Obecna…

25 maja 2024

Czerwona wyspa w Warszawie. Jest jak instalacja artystyczna

Oryginalna zabudowa pojawiła się przed lokalem Va Bene Cicchetti przy ul. Ludwika Waryńskiego. Czerwona wyspa…

25 maja 2024

Pomnik Anonimowego Przechodnia – charakterystyczna i pełna wymowy instalacja z Wrocławia

Pomnik Anonimowego Przechodnia, znany także pod nazwą „Przejście 1977-2005", to jeden z wrocławskich pomników, odsłonięty…

25 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej