ARCHITEKTURA

Domek w Alpach pokryty trzciną. Tak architekci testują materiały!

Domek w Alpach pokryty trzciną zaprojektowali i stworzył zespół składający się z naukowców, inżynierów i architektów, którego zadaniem było sprawdzenie wytrzymałości trzciny, jako materiały wykorzystywanego do pokrycia elewacji. Domek w Alpach okazał się nie tylko prosty i tani w budowie. Jest również ekologiczny, a jego wytrzymałość sprawiła, że badacze będą kontynuować testy. 

Domek w Alpach pokryty trzciną to prototyp, który powstał w ramach badań zespołu naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Badacze chcieli przetestować jak zachowują się różne odnawialne materiały wykorzystywane do pokrywania elewacji w trudnych warunkach atmosferycznych. Jako “poligon doświadczalny” wybrali jeden ze szlaków w Alpach, gdzie panuje nie tylko niska temperatura, która pozwoli sprawdzić możliwości izolacyjne trzciny, ale także wieje silny wiatr, który przetestuje wytrzymałość materiału.

Naukowcy z Instytutu Badań Nad Materiałami Budowlanymi przy Uniwersytecie w Stuttgarcie (IBBTE) rozpoczęli badania na prośbę Niemieckiego Klubu Alpinistycznego (DAV). Alpiniści, zwrócili się do naukowców z prośbą o poszukanie nowego, alternatywnego i co ważne, ekologicznego materiału, który można będzie wykorzystywać przy budowie i ocieplaniu alpejskich domków. Przedstawiciele DAV wzięli aktywny udział w projektowaniu chatki, dawali naukowcom wskazówki jak powinno wyglądać tego typu schronisko, jakie funkcje powinno spełniać, a także jakich błędów unikać.

“Dowiedzieliśmy się, że elewacje w architekturze alpejskiej to głównie kamień, beton, metal lub drewno. DAV zapytał nas, czy możemy zbadać alternatywny, odnawialny materiał, który spełniałby ich standardy, a zwłaszcza cele klimatyczne.” – mówią przedstawiciele IBBTE

Architekci przez wiele miesięcy badali właściwości trzciny poszukując istniejących już odpowiedników zarówno w Alpach (Francja, Austria), jak i w Skandynawii (Dania, Szwecja). Naukowcy doszli do wniosku, że strzecha wykonana z trzciny jest nie tylko wytrzymała i odporna na trudne warunki. Jest także bardzo plastycznym materiałem, który pozwala osiągać niemal dowolne bryły i kształty niczym nieekologiczny i trudny w transporcie beton.

Po zebraniu odpowiedniej bazy danych naukowcy zabrali się za stworzenie prototypu. W ten sposób, na początku 2019 roku w austriackiej miejscowości Vorarlberg leżącej ponad 2600 metrów nad poziomem morza powstał domek pokryty trzciną. Trzcina została wykorzystana zarówno do wykonania elewacji jak i pokrycia dachu chatki SkinOver Reed, tworząc monolityczny obiekt, który został zbudowany przez współpracujących ze sobą rzemieślników i studentów.

“Zespół IBBTE zdecydował się na pracę ze strzechą, ponieważ jest to tradycyjny i przyjazny dla środowiska sposób budowania domów w tym regionie. Jest to zrównoważony, odnawialny, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla zasób i wydaje się być doskonałą alternatywą materiałem dla wykorzystywanego obecnie betonu czy kamienia. Trzcinę charakteryzuje szybki wzrost, krótki łańcuch procesów o niskim zapotrzebowaniu na energię i niskiej emisji, doskonały cykl życia, brak zanieczyszczeń, a także fakt, że materiał ten był sprawdzany przez pokolenia. Co więcej, pod koniec “życia” trzcina nadaje się do kompostowania i zamyka w ten sposób cykl życia materiału. “ – powiedział Wollbrink z IBBTE

Czytaj też: Ekologia | Drewno | Austria  | Niemcy | Domek letniskowy | Elewacja | Architektura

źródło: https://www.alpenverein.de

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej