ARCHITEKTURA

Domy dla uchodźców projektu pracowni Normana Fostera

Ich projekt powstał z myślą o osobach, które musiały opuścić swoje miejsce zamieszkania. Domy dla uchodźców projektu pracowni Normana Fostera to modułowe konstrukcje, które mają dawać tymczasowe schronienie.

W przeszłości uchodźcy najczęściej korzystali z namiotów, które miały dać im tymczasowe schronienie. Jednak praktyka pokazała, że takie obozy namiotów zamieszkiwane są przez długie lata. Specjalne domy z betonu są trwalsze.

Projekt Homes Research Project został zaprojektowany na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku. To solidne domy, które mogą służyć mieszkańcom przez dziesięciolecia. Konstrukcje zaprojektowali architekci skupieni w Fundacji Normana Fostera. W pracach projektowych uczestniczyli inżynierowie firmy Holcim, która jest producentem betonu.

Domy dla uchodźców swym kształtem przypominają tunele, które na krańcach posiadają przeszklenia. W środku mają kompletne wyposażenie, które umożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkalnych. Ich projekt zakłada użycie modułowych elementów oraz materiałów, które można poddać recyklingowi. Domy można zarówno szybko zbudować, jak i rozłożyć, by przenieść w inne miejsce.

Domy zaprojektowano tak, aby były odporne na trudne warunki atmosferyczne i zapewniały przesiedlonym trwałość, bezpieczeństwo, godność i dobre samopoczucie – informuje Edelio Bermejo, szef działu badań i rozwoju firmy Holcim.

fot. Chiara Becattini

Elewację domów wykonano z betonu, który jest na tyle elastyczny, że może być przechowywany w rolkach. Taki beton po kontakcie z wodą twardnieje, tworząc solidną powłokę. Pod warstwą betonu znajdują się moduły ze sklejki, które wypełnia materiał izolacyjny. Co ważne, produkcja takiego budynku uwalnia do atmosfery o 70 proc. mniej dwutlenku węgla niż gdyby był budowany tradycyjną metodą.

fot. Chiara Becattini, Mika Cartier, źródło: Norman Foster Foundation (www.normanfosterfoundation.org)

Czytaj też: Dom | Beton | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

fot. Chiara Becattini
fot. Chiara Becattini
fot. Mika Cartier
fot. Chiara Becattini
fot. Chiara Becattini
fot. Chiara Becattini
fot. Chiara Becattini
fot. Mika Cartier
fot. Chiara Becattini
fot. Mika Cartier
fot. Mika Cartier

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej