CIEKAWOSTKI

Drzewa w tajemniczy sposób unikają dotykania się nawzajem. To tzw. nieśmiałość koron

Natura jest najlepszym projektantem. Jednak ciągle skrywa przed nami mnóstwo tajemnic. Jedną z nich jest tak zwana nieśmiałość koron, czyli zjawisko, w ramach którego niektóre gatunki drzew rosną tak, by ich korony nie stykały się tworząc swego rodzaju powietrzne korytarze.

W języku angielskim nieśmiałość koron drzew określana jest mianem “crown shyness” lub “canopy shyness”. Naukowcy od dziesiątek lat próbują rozwiązać zagadkę tego zjawiska. Nic w tym dziwnego, wszak takie drzewa oglądane z poziomu ziemi mogą zaskakiwać. Ich korony wyglądają jak puzzle, które wprawdzie ułożone zostały poprawnie, jednak posiadają prześwity między fragmentami. Fenomen ten najczęściej występuje wśród drzew jednego gatunku, ale bywa obserwowany wśród drzew należących do różnych gatunków.

Skąd bierze się nieśmiałość koron?

Dokładne powodu powstawania zjawiska nie są znane. Pierwsi badacze zaczęli opisywać zjawisko w literaturze naukowej w latach 20 XX wieku. Jedna z teorii mówi, że w wietrznych obszarach wysokie i smukłe drzewa mogą zostać zniszczone podczas wzajemnej kolizji spowodowanej wiatrem. Dzięki zachowaniu odstępów drzewa unikają otarć. Taką teorię potwierdzają eksperymenty – jeśli korony drzew są sztucznie zabezpieczone przed kolizjami to charakterystyczne przerwy zarastają.

Inaczej uważa australijski przyrodnik M.R. Jacobs, który badał zjawisko na przykładzie drzew eukaliptusa w 1955 roku. Przyrodnik uważał, że wierzchołki drzew były wrażliwe na abrazję (otarcia) i właśnie dlatego powstały przerwy w koronie.

Z kolei malezyjski naukowiec Francis S.P. Ng, który badania przeprowadzał w latach 70. XX wieku uznał, że rosnące wierzchołki pędów są wrażliwe na światło i przestają rosnąć w okolicy przylegających liści. Jako przykład podał brzozę brodawkowatą, u której mniej pączków rozwija się w tych częściach korony, które już są gęste lub znajdują się blisko innych koron, prawdopodobnie ze względu na światło.

Póki co opisując nieśmiałość koron drzew ciągle pojawia się więcej znaków zapytania niż odpowiedzi, jednak trzeba przyznać, że zjawisko wygląda genialnie i przypomina, jak ogromną siłą jest natura.

Czytaj też: Las | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Dag Peak, licencja: CC 2.0

 

Recent Posts

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ratusz staromiejski w Malborku – gotycki zabytek pośrodku blokowiska

Ratusz staromiejski w Malborku to jeden z garstki zabytków, które zachowały się na tutejszym Starym Mieście…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej