ARCHITEKTURA

Dubaj: futurystyczne wieżowce pochłaniające pył. To odpowiedź na burze piaskowe

Wieżowce pochłaniające pył to koncepcyjny projekt, który przygotowali architekci z pracowni Kalbod Design Studio. W ten sposób chcą rozwiązań problem burz piaskowych, które nawiedzają Zjednoczone Emiraty Arabskie i dają się we znaki przebywającym tam mieszkańcom i turystom.

Burze piaskowe potrafią na wiele godzin sparaliżować życie w mieście. W przypadku wystąpienia zjawiska ludzie muszą chować się w pomieszczeniach bo przebywanie na zewnątrz sprawia, że pojawiają się trudności z oddychaniem. W walce ze skutkami burz piaskowych mają pomóc wieże wyposażone w specjalną technologię wyłapywania piasku.

Gdzie indziej na świecie mogłyby powstać budynki o tak przedziwnych kształtach jak nie w Dubaju? Taka też idea przyświecała architektom, którzy chcąc wyróżnić budynki na tle setek innych drapaczy chmur zaproponowali bardzo nietypową formę. Obiekty ich projektu mają pozwolić lepiej zgłębić zagadnienie burz piaskowych, by w przyszłości przygotować lepsze rozwiązania na wypadek ich wystąpienia.

W sumie śmiała koncepcja zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.

Opracowując nietypową formę architekci przeanalizowali badania, które wskazały, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie, dlatego główna konstrukcja wież składa się z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany.

Czy projekt zostanie zrealizowany? Póki co pozostaje jedynie architektoniczną ciekawostką.

źródło: Kalbod Design Studio

Czytaj też: Wieżowiec | Ciekawostki | Urbanistyka | Technologia | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej