ARCHITEKTURA

Dworzec kolejowy w Żyrardowie zostanie odnowiony

Zbudowano go w dwudziestoleciu międzywojennym. Dworzec kolejowy w Żyrardowie wkrótce zostanie wyremontowany. To okazały gmach, który zbudowany został w latach 20. XX wieku według projektu Romualda Millera. 

Kolejarze właśnie podpisali porozumienie z władzami Żyrardowa, w ramach którego budynek dworca po remoncie w części będzie wynajmować miasto. Po remoncie z budynku będą korzystać nie tylko pasażerowie kolei, ale też wszyscy mieszkańcy. Zgodnie z umową działać tu będzie między innymi biblioteka oraz punkt obsługi mieszkańców.

Pasażerowie korzystać będą z przestrzeni budynku w parterowej części – to właśnie tam, we wschodnim skrzydle zlokalizowana będzie przestrzeń obsługi podróżnych wraz ze specjalną poczekalnią dla dzieci. Usługi miejskie świadczone będą w zachodnim skrzydle dworca oraz na pierwszym piętrze.

Niezmiernie cieszy mnie porozumienie podpisane z PKP S.A. Samorząd Żyrardowa od dawna zabiegał o modernizację budynku dworca, który jest jednym z piękniejszych pod względem architektonicznym obiektów naszego miasta. Nie ulega wątpliwości, że dworzec to wizytówka każdego miasta, więc tym bardziej zależy nam, aby był to budynek spełniający obecne standardy obsługi pasażerów, tętniący życiem, przyjazny podróżnym i mieszkańcom – mówi Lucjan Krzysztof Chrzanowski, prezydent Żyrardowa.

Dworzec w Żyrardowie zbudowany został w latach 20. XX wieku. Zaprojektował go architekt Romuald Miller, który stworzył bryłę w tak zwanym stylu narodowym, który posiada cechy polskiego dworu szlacheckiego z motywami renesansu i baroku. W trzecim kwartale tego roku planowane jest ogłoszenie postępowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej.

Tak budynek wyglądał w 2007 roku:

Dworzec na zdjęciu z 2007 r., fot. Tomasz Kuran (Meteor2017), wikimedia.org, licencja CC BY-SA 3.0

Po zakończeniu prac nad projektem poznamy jej szczegółowy zakres. Jednak już dziś możemy powiedzieć, że będzie to kompleksowa przebudowa dworca z poszanowaniem dla jego zabytkowego charakteru. Po modernizacji poprawi się estetyka budynku i jego otoczenia. Wnętrza będą bardziej funkcjonalne, dostosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych, a także do potrzeb wszystkich podróżnych, w osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi. Z kolei dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym poprawi się bezpieczeństwo na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu, a sam obiekt stanie się bardziej przyjazny środowisku – czytamy w komunikacie PKP S.A.

Dworzec w Żyrardowie został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w sierpniu 2022 roku. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. Planowany wstępnie termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to 2026 rok.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Zabytek | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Dworzec w Żyrardowie w 2017 r., fot. Google
Wizualizacja

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej