ARCHITEKTURA

Dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu do zmiany. Ruszają prace

To będzie kolejny etap przebudowy, dzięki której dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu zyska więcej zieleni. Prace ruszą 17 lipca, a ich projekt powstał w pracowni Aleksander Wadas Studio.

Miasto podpisało już umowę z generalnym wykonawcą – konsorcjum MD KONS Sp. z o.o. i Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki. Przebudowany zostanie dziedziniec, który znajduje się od strony ulicy Święty Marcin. Do tej pory w tym miejscu znajdował się duży parking, a plac był pozbawiony zieleni.

Konkurs na projekt zmian zorganizowano w 2019 roku. Pierwsze miejsce zajęła wtedy koncepcja przygotowana przez Aleksander Wadas Studio. Projekt zakłada wprowadzenie zieleni, tam gdzie to możliwe do gruntu, a w innych miejscach w dużych donicach. Przestrzeń przed Zamkiem będzie wyposażona w ekologiczną infrastrukturę wodną. Zieleń ma zminimalizować efekt tak zwanej wyspy ciepłą w centrum.

Przestrzeń zostanie wzbogacona o przeszklony pawilon kawiarniany, który pozwoli realizować planowane na dziedzińcu wydarzenia animacyjne i edukacyjne, a także mniejsze koncerty i spektakle. Obiekt będzie też pierwszym miejscem kontaktu, zapraszającym do wejścia do Zamku, zwiedzenia jego przestrzeni czy skorzystania z bogatego programu Centrum Kultury ZAMEK – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK.

O przebudowie otoczenia Zamku pisaliśmy już w 2019 roku. Wtedy zorganizowano konkurs i opublikowano pierwsze, koncepcyjne wizualizacje:

W sumie przebudowa dziedzińca ma trwać 18 miesięcy i obejmie powierzchnię o wielkośći 3148 m kw., z czego zielona przestrzeń zajmie 703 m kw. Plan zakłada posadzenie w tym miejscu 28 drzew, krzewów, bylin, traw i kwiatów. Część elewacji Zamku pokryją pnącza, a dach nowego pawilonu obsadzony zostanie roślinami. Dodatkowo zbudowana zostanie sadzawka, ustawione będą poidełka i zraszacze. Część wody, która będzie tu wykorzystywana będzie pochodzić z zebranej deszczówki.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Poznań | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

projekt: Aleksander Wadas Studio
projekt: Aleksander Wadas Studio
projekt: Aleksander Wadas Studio
projekt: Aleksander Wadas Studio

Recent Posts

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej