DESIGN

Ekologiczna trumna. Zmieni się wraz ze zwłokami w naturalny nawóz!

Ekologiczna trumna wykonana z grzybni stworzona została przez naukowców z TU Deft. Pracami zespołu kierował projektant i botanik Bob Hendrikx. 

Ekologiczna trumna nazwana Living Cocoon powstała w całości ze specjalnie wyhodowanej grzybni, co sprawia, że jest w 100 proc. naturalna i biodegradowalna. Autorzy tego projektu mówią, że by wyhodować materiał na stworzenie pojedynczej trumny wystarczy zalać zarodniki grzybów odrobiną wody, zapewnić dostęp promieni słonecznych i odrobinę materii organicznej takiej jak na przykład obierki po warzywach, a następnie poczekać około 2 tygodni, aż grzybnia się rozrośnie.

To, co najciekawsze to fakt, że ekologiczna trumna rozkłada się w ziemi zaledwie 2 do 3 lat. Tradycyjna drewniana trumna rozkłada się od 10 do nawet 15 lat. Co więcej Living Cocoon przyspiesza proces rozkładania się ciała pochowanego w trumnie, a za sprawą procesów zachodzących między zwłokami a grzybnią powstaje naturalny kompost będący nawozem dla pobliskich roślin. 

“Obecnie żyjemy na wielkim cmentarzu natury. Nasze zachowanie jest nie tylko pasożytnicze, ale również krótkowzroczne. Zamiast rozkładać martwą materię, zanieczyszczamy ziemię. A co jeśli pozwolilibyśmy trumnie żyć? Living Cocoon pozwala ludziom ponownie stać się jednością z naturą i wzbogacić glebę, zamiast ją zanieczyszczać.”  – mówi autor projektu Bob Hendrikx

Grzybnia nazywana jest przez Hendrikxa “naturalnym recyklerem”. Grzybnia jest nitkowatą częścią grzyba, która zazwyczaj rośnie pod ziemią. Jego funkcją jest odżywianie grzyba poprzez wydzielanie enzymów w celu rozkładu polimerów biologicznych, wspomaganie rozkładu i uwalniania dwutlenku węgla z powrotem do atmosfery.

“Grzybica nieustannie poszukuje materii organicznej, którą przekształcałaby w substancje odżywcze dla środowiska. To samo robi z substancjami toksycznymi, w tym z olejem, plastikiem i metalem. Ciekawostką jest fakt, że grzybnia była używana w Czarnobylu po katastrofie w elektrowni atomowej, jest używana w Rotterdamie do oczyszczania gleby, a niektórzy rolnicy używają jej również do przywracania zdrowia ziemi”. – dodaje Hendrikx

To nie pierwszy tego typu projekt, który mieliśmy okazję opisywać. Przeczytajcie o urnie na prochy, z której wyrośnie drzewo (TUTAJ), o lodowej urnie, która rozpuści się na słońcu (TUTAJ) , a także o pierwszej na świecie kompostowni zwłok, w której ciało zmarłego zmieni się w naturalny nawóz, który zostanie wykorzystany przy sadzeniu lasu. 

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Recykling | Rośliny | Technologia | Zieleń

źródło: designboom.com 

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej