MODA

Ekologiczne buty z grzybów i psiej sierści. Są biodegradowalne!

Ekologiczne buty z grzybów i psiej sierści zaprojektowała niemiecka projektantka Emilie Burfeind. Jej celem było stworzenie ekologicznej i biodegradowalnej alternatywy dla tradycyjnych butów, które w zdecydowanej większości wykonane są ze sztucznych materiałów.

Buty z grzybów i psiej sierści nazwane Sneature (połączenie słów sneakers i nature) autorstwa niemieckiej projektantki Emilie Burfeind mają być odpowiedzią na proekologiczne zmiany w branży modowej. Jak zaznacza obecnie większość obuwia wykonana jest z nieekologicznych pianek, gumy, nylonu, czy kopolimer etylenu i octanu winylu (EVA), które na wysypiskach śmieci mogą rozkładać się nawet 1000 lat. 

“Ze względu na ich skomplikowaną strukturę i różne materiały, z których są wykonane, demontaż, czy recykling konwencjonalnych trampek jest prawie niemożliwy, a z pewnością nieopłacalny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Chciałam więc zaprojektować trampki, który są wykonane z jak najmniejszej liczby komponentów i po użyciu pozostają biodegradowalne” – mówi Emilie Burfeind w rozmowie z serwisem Dezeen Projektantka i artystka do stworzenia butów Sneature wykorzystała wyłącznie naturalne materiały: zmieloną i wysuszoną grzybnię połączoną z materią orgniczną, sierść psów pozyskaną od groomerów, czyli psich fryzjerów, a także naturalny kauczuk pochodzący z żywicy drzewa hevea brasiliensis.

Włóknista struktura grzybni wykorzystywana przez grzyby do wzrostu, jest mieszana z podłożem celulozowym wykonanym z konopi i innych odpadów rolniczych i hodowana w specjalnej formie w celu stworzenia podeszwy zewnętrznej i wewnętrznej. Te elementy łączą się jak klocki lego, a perforacja na spodniej stronie dzianiny pomaga utrzymać je razem i ustabilizować but.

Na uformowanych w ten sposób podeszwach osadzana jest skarpeta wykonana z przędzy wykonanej z psiej sierści. Powstała w ten sposób skarpeta jest następnie zanurzana w ciekłym naturalnym kauczuku pozyskiwanym z soku drzewa hevea brasiliensis, aby stworzyć wodoodporną warstwę wzdłuż podeszwy.

“W samych Niemczech co roku wyrzuca się 80 ton psiej sierści. W porównaniu ze zwierzętami, które są hodowane i trzymane wyłącznie do produkcji włókna, udomowione trzymanie psów nie jest dodatkowym obciążeniem dla środowiska, ale zasobem, który i tak istnieje”. – dodaje Emilie Burfeind

Co ciekawe z psich włosów przędzie się wysokiej jakości przędzę znaną jako Chiengora, która o 42% lepiej zatrzymuje ciepło niż wełna owcza i była wykorzystywana dziesiątki lat temu przez rdzenne społeczności na zachodnim wybrzeżu Ameryki. 

Czytaj też: Ekologia | Buty | Moda | Technologia | Ciekawostki

źródło: dezeen.com / Emilie Burfeind / Ekologiczne buty z grzybów i psiej sierści

Recent Posts

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej