DESIGN

Ekologiczny znicz projektu Julianny Heimann

Ekologiczny znicz Rocellect zaprojektowała Julianna Heimann, absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Znicz jest przedmiotem, który w niektórych krajach europejskich stosowany jest jako symbol czci i pamięci po zmarłych. Przez ostatnie lata znicze stały się przedmiotami konsumpcjonizmu. Ich producenci chcąc udostępnić najtańsze znicze sięgają po tanie sztuczne surowce, przez co pozostawiają negatywny ślad węglowy w środowisku. Julianna Heimann postanowiła stworzyć znicz, który będzie przyjazny środowisku.

Przedmiotem pracy dyplomowej projektantki było opracowanie nowego wzoru produktowego dla znicza cmentarnego zero waste. W wyniki procesu projektowego powstał produkt o czystej formie. Ekologiczny znicz wykonany został z kamionki i mieszanki wosków roślinnych.

Poszukiwania surowca budującego część stałą znicza polegały na selekcji surowców łatwo dostępnych, stosunkowo tanich i możliwych technologicznie do przetworzenia na skalę masową. Rozważaniom poddałam terakotę, kamionkę i porcelanę. Kruchość i delikatność porcelany mogłaby wpłynąć na trwałość wyrobu. Istniałoby większe ryzyko, niż w przypadku kamionkowego wyrobu, że produkt uszkodzi się w trakcie transportu. Wypracowane próbki woskowe porównywane pod względem kształtu, proporcji mieszanki, grubości knota pozwoliły na określenie mieszanki wosku sojowego i stearyny pochodzenia roślinnego w proporcjach 4:1 – tłumaczy Julianna Heimann.

Projektantka zaproponowała prostą formę wiatrochronu, która wyglądem nawiązuje do naturalnych bionicznych kształtów i tekstur. Nietypowe linie układają się od wewnętrznej strony znicza w swoistą scenę dla płomienia wewnątrz. Po zapaleniu płomienia na ściankach rozgrywa się spektakl światła, który zdaje się ożywiać naturalną chropowatość i nieregularność ścian.

Wkład wykonany został z mieszanki wosku sojowego i stearyny roślinnej, dzięki czemu idealnie wypełnił wnętrze. Od 2020 roku Julianna Heimann prowadzi własną pracownię projektową Heimann Design.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Historia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Julianna Heimann

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej