ARCHITEKTURA

Elektrownia Scheiblera z LEGO. Praca Polaka może trafić do sprzedaży.

Łódzka Elektrownia Scheiblera z LEGO to projekt, który wykonał Michał Duda – pracownik Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Praca Polaka, która powstała w ramach konkursu LEGO IDEAS może dzięki waszym głosom trafić do międzynarodowej sprzedaży i stać się wspaniałą promocją łódzkich zabytków, które odzyskują swój blask. 

LEGO IDEAS to międzynarodowy konkurs mający na celu projektowanie i tworzenie z różnego rodzaju przedmiotów, budynków, czy struktur wykonanych wyłącznie z klocków LEGO. Zgłoszone przez uczestników prace poddawane są internetowemu głosowaniu. Każdy projekt po otrzymaniu 10.000 głosów od internatów przechodzi do finału, w którym jury składające się z przedstawicieli duńskiego koncernu ocenia je pod kątem estetyki, a także możliwości wdrożenia zestawu do sprzedaży.

Do konkursu LEGO IDEAS dołączył Michał Duda – pracownik Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jego dzieło to Elektrownia Scheilbera z LEGO – jeden z najbardziej okazałych secesyjnych budynków industrialnych w Łodzi, który obecnie przechodzi rewitalizację. Elektrownia Scheiblera z LEGO za kilka lat ma stać się sercem łódzkiej inwestycji “Fuzja” realizowanej przez Echo Investment i zaprojektowanej przez architektów z Medusa Group. 

O historii elektrowni możemy przeczytać na stronie inwestora Echo Investment

“Historia zabytkowej elektrociepłowni sięga 1907 r., kiedy to oddano do użytku w Łodzi pierwszą komercyjną elektrociepłownię, która miała dostarczać prąd na potrzeby miasta i fabryk. Karol Scheibler junior, którego ojciec na terenie Łodzi stworzył największe imperium przemysłowe w Europie, postanowił uniezależnić własne zakłady fabryczne od zewnętrznych dostaw energii. Tak oto w 1910 r. według projektu Alfreda Frischa wybudowano Elektrownię Towarzystwa Wyrobów Bawełnianych K.W.Scheiblera. Projektant zerwał z neorenesansową i neobarokową stylistyką łódzkich budynków fabrycznych stawiając na nowoczesność i panujące ówcześnie style: secesję i modernizm.

Budynek składa się z dwóch brył (mieszczących odpowiednio maszynownię i kotłownię) oraz przylegającej do nich od północy niskiej wieży. Konstrukcja gmachu jest żelbetowa – jest to jeden z pierwszych budynków w Łodzi wybudowanych w ten sposób. Jednocześnie to najszerszy żelbetonowy strop wybudowany bez żadnych podpór. Elewacja elektrowni o płynnych liniach, wykończona kontrastującymi materiałami – jasnym tynkiem i czerwoną klinkierową cegłą oraz zakończone miękkimi łukami duże płaszczyzny wielodzielnych okien, to jeden z najlepszych przykładów secesji przemysłowej w Polsce, a także Europie.

O stylistyczną jedność zadbano również we wnętrzach. Klatkę schodową wyłożono kaflami w kolorze indygo (pruski błękit) oraz dekorem z białym secesyjnym motywem roślinnym, schodom towarzyszy wijąca się, kuta balustrada. W latach świetności elektrowni były one przykryte czerwonym dywanem mocowanym za pomocą mosiężnych prętów. Ściany głównej hali zdobią secesyjne kafle w kolorze żółci indyjskiej a posadzkę monochromatyczne płytki z motywem ślimacznic. Górują nad nimi strzeliste okna z geometrycznymi witrażami.

Budynek miał onieśmielać i stanowić wizytówkę imperium Scheilblerów i nowej epoki elektryfikacji. Nawet dziś, gdy lata świetności ma za sobą, onieśmiela odwiedzających, będąc swoistą katedrą przemysłu. Elektrownia działała nieprzerwanie do 2003 r. Do dziś zachowała się w niej część wyposażenia technicznego, w tym najstarsza turbina niemieckiej firmy AEG z 1935 r. Przez lata perła dawnego imperium Scheilblerów czekała na swoje drugie życie. Wkrótce, dzięki prowadzonej modernizacji zyska nowy blask. Stanie się sercem Fuzji – zrewitalizowanego fragmentu Łodzi – znów dostępnym dla łodzian.”  – czytamy na stronie inwestora Echo Investment

Elektrownia Scheilbera z LEGO dzięki waszym głosom może trafić do masowej sprzedaży stajać się nie tylko wielką gratyfikacją dla autora Michała Dudy, ale także świetną formą promocji łódzkiej architektury na świecie. (TUTAJ MOŻECIE ODDAĆ GŁOS NA PROJEKT MICHAŁA DUDY)

Czytaj też: Łódź | Polska | LEGO | Ciekawostki | Polscy projektanci | Wydarzenia

źródło: materiały prasowe

View Comments

  • Powodzenia, ostatnio pojawiło się kilka interesujących zgłoszeń w Ideas z Polski.

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej