ARCHITEKTURA

Elewacja budynku przy ul. Pięknej w Warszawie odzyska blask!

Budynek przy ul. Pięknej w Warszawie zbudowany został w latach 1950-52, w pierwszym etapie budowy Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej MDM, obejmującym plac Konstytucji i jego najbliższe otoczenie. Trwają prace remontowe, dzięki którym charakterystyczna elewacja odzyska blask.

Projekt architektoniczny i urbanistyczny tego budynku jak i założenia opracował w zaledwie cztery miesiące zespół kierowany przez Józefa Sigalina. Zgodnie z poleceniem kierownictwa politycznego ten najbardziej prestiżowy fragment MDM-u oddano do użytku w dniu 22 lipca 1952 r., czyli tradycyjnie w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Kompozycja elewacji budynku oparta jest na klasycznej zasadzie trójpodziału. Strefa cokołowa, która obejmuje wysokie lokale użytkowe dostępne z ulicy została wykończona płytami jasnego piaskowca imitującego rustykę.

Kolejne kondygnacje wykończono w cegle gruzobetonowej, uzyskanej ze zmielenia zalegającego po wojnie gruzu ceglanego. Zwieńczenie budynku stanowi wysunięty gzyms z attyką. Jak przystało na reprezentacyjną kamienicę socrealistyczną tralkową attykę zdobią trzy figuralne grupy rzeźbiarskie – alegorie architektury i sztuk pięknych autorstwa Kazimierza Bieńkowskiego i Józefa Gosławskiego – czytamy w komunikacie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

To ważny remont bo budynek nie był remontowany od momentu powstania. Upływ czasu, długotrwała eksploatacja i brak bieżących, fachowo przeprowadzonych remontów sprawił, że z upływem lat stracił na swojej świetności. Dopiero po rozstawieniu rusztowań możliwe było ostateczne rozpoznanie zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz pełna ocena zniszczeń elewacji.

Oryginalna elewacja wykonana została z piaskowca szydłowieckiego, czerwonego piaskowca oraz jasny wapień pińczowski w dekoracyjnych obramowaniach portfenetrów na wyższych kondygnacjach. Dodatkowo występują tu tynki szlachetne z domieszką miki i białego kamienia na ścianach i sufitach balkonów oraz na płycinach pomiędzy oknami.

Swoimi monumentalnymi rozmiarami, a także podziałami i dekoracją architektoniczną budynek nawiązuje do epok minionych. Z jednej strony blisko mu do florenckich renesansowych pałaców, czy neorenesansu francuskiego, a z drugiej naśladuje eklektyczne paryskie kamienice końca XIX w. Socrealizm na Pięknej swobodnie żongluje cytatami i motywami zaczerpniętymi z europejskiej tradycji architektonicznej.

Remont elewacji zakończy się jesienią tego roku. Remont był dofinansowany z budżetu m.st. Warszawy kwotą 186 tys. zł.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Historia | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

Budynek przy ul. Pięknej w Warszawie – fot. BSKZ

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej