ARCHITEKTURA

Zaginął w trakcie II wojny światowej. Faun wrócił do Parku Skaryszewskiego!

Faun wrócił do Parku Skaryszewskiego po niemal 80 latach. Rzeźbę odsłonięto w 1931 r., a 4 lata później została nagrodzona w Paryżu. Replika przedwojennej rzeźby „Zdrój”, zwanej też „Faunem”, została przywrócona mieszkańcom Warszawy. Wykonanie rzeźby zaginionej podczas II Wojny Światowej to inicjatywa Mateusza Mroza, miłośnika Saskiej Kępy. Panie Mateuszu – dziękujemy za pomysł i zaangażowanie w realizację projektu!

Faun wrócił do Parku Skaryszewskiego na swoje historyczne miejsce w południowej części parku, na wschód od głównej alei. Wykonanie dzieła z afrykańskiego czarnego granitu wraz z postumentem, Mateusz Mroz zlecił kamieniarzowi ze Strzegomia – Jerzemu Zyskowi. Dalsze prace związane z montażem rzeźby i uporządkowaniem terenu wokół niej nadzorowała nasza jednostka, który opiekuje się zabytkowym „Skaryszakiem”. Prace zostały wykonane przez konserwatora zabytków, Mariusza Borkowskiego – zgodnie z wytycznymi Stołeczny Konserwator Zabytków.

​Przywrócenie „Fauna”, podobnie jak renowacja rzeźby „Kąpiąca się” (zlecona przez ZZW), która w maju wróciła na swoje miejsce, to prace, które mają na celu podkreślenie historycznej kompozycji „Skaryszaka”.

Niezwykła historia rzeźby z Parku Skaryszewskiego

„Faun” narodził się w głowie rzeźbiarza Jana Antoniego Biernackiego, który wygrał konkurs na projekt posągu. Rzeźbę odsłonięto w 1931 r., a 4 lata później została nagrodzona w Paryżu. Niestety, dzieło zaginęło podczas wojny.

​Przełom nastąpił kilkadziesiąt lat później, gdy Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało zbiór przedwojennych fotografii, a wśród nich jedną przedstawiającą „Fauna”. Widzimy na niej postać z różkami, z charakterystyczną duża głową i podkurczonymi nóżkami zakończonymi kopytkami. Na zdjęciu „Faun” dosiadał niewielkiego delfina tryskającego wodą.

Nowy Faun w Parku Skaryszewskim

​Obecna rzeźba „Fauna” powstała kilka lat temu. Została odtworzona na podstawie zdjęć, ale również dzięki dociekliwości Pana Mateusza Mroza i wiedzy Agnieszki Kasprzak-Miller, historyk sztuki z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

​Prace nad renowacją rzeźby odbywały się w zakładzie kamieniarskim na Ochocie. Pewnego dnia „Faun” zniknął. Jak się okazało, skusił kilku pracowników, którzy odwiedzili zakład. 300-kilogramowa rzeźba na szczęście została zwrócona po kilku godzinach. Pracownicy stwierdzili: „a bo leżała tak, to ją wzięliśmy”. Niestety, w związku z tym incydentem, rzeźba zdążyła się porysować, więc polerowanie trzeba było zacząć od nowa.

Na szczęście „Faun” jest ponownie jedną z atrakcji parku, podobnie jak inne doskonałe rzeźby: „Tancerka” Stanisława Jackowskiego, „Kąpiąca się” Olgi Niewskiej, czy z „Rytm” Henryka Kuny.

źródło: https://zzw.waw.pl / zdjęcia: https://zzw.waw.pl 

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej