ARCHITEKTURA

Gdańsk: dzięki uchwale krajobrazowej zniknęło pół tysiąca nielegalnych reklam

Kończy się okres przejściowy obowiązywania Uchwały Krajobrazowej Gdańska. Dotyczy on jednak reklam, które powstały przed drugim kwietnia 2018 r. Do tej pory udało się usunąć blisko 500 nielegalnych nośników.

W Gdańsku od kilkunastu miesięcy obowiązuje Uchwała Krajobrazowa. Jej celem jest walka z nielegalnymi reklamami i chaosem w przestrzeni publicznej. Uchwała obowiązuje od 2 kwietnia 2018 r. Billboardy, banery oraz szyldy, które powstały po tym czasie muszą być zgodne z nowymi zasadami – ich właściciele albo dostosują nośniki do warunków określonych w przepisach, albo muszą je usunąć. 

Wspomniany już termin przejściowy dotyczy reklam powstałych przed 2 kwietnia 2018 r. Według przepisów ten okres trwa dwa lata i skończy się 2 kwietnia 2020 r. Jak będzie egzekwowane prawo? Inspektorzy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni mają do dyspozycji mapy ukośne Gdańska. Wykonane one zostały w pierwszych dniach obowiązywania uchwały na potrzeby Biura Rozwoju Gdańska i zawierają szczegółowe zdjęcia każdej nieruchomości. Dzięki tym mapom będzie można łatwo stwierdzić, które reklamy powieszono przed początkiem kwietnia 2018 r.

W przypadku, gdy właściciel nielegalnego nośnika mówi, że “ten baner wisi tu już od lat”, jesteśmy w stanie łatwo odświeżyć jego pamięć pokazując zdjęcie – wyjaśnia Dariusz Słodkowski, kierownik Działu Użytkowania Przestrzeni Publicznej GZDiZ.

Egzekucja nielegalnych nośników rozpoczęła się w lipcu 2018 r. Do połowy listopada 2019 r. inspektorzy Zarządu wystawili blisko 500 wezwań pisemnych do usunięcia reklam niezgodnych z nowymi przepisami i większość z nich zniknęła. W ponad 80 przypadkach, także w tych, w których nośnik notorycznie powracał w tej samej lokalizacji, potrzebna była zdecydowana reakcja, czyli wszczęcie postępowania administracyjnego w celu wymierzenia kary.  W wyniku tych działań kolejne 50 nośników zostało usuniętych.

Jedna z nielegalnych reklam, którą udało się usunąć

Po kilku dniach od wszczęcia postępowania przeprowadzamy wizję na miejscu. Jeśli przedsiębiorca zdążył w tym czasie ściągnąć nośnik, postępowanie zostaje umorzone. Naszym celem nie jest karanie lecz poprawa jakości krajobrazu – tłumaczy Dariusz Słodkowski.

Dlatego inspektorzy w pierwszej kolejności dzwonią, wysyłają listy, spotykają się z właścicielami nośników, by w ten sposób zachęcić ich do wprowadzenia zmian.

Dotąd żaden z ukaranych nie odwołał się od decyzji, a ściągalność kar przebiega tak samo jak w przypadku zaległości podatkowych – w ostateczności kwota zostaje ściągnięta z konta bankowego.

PRZED
PO
PRZED
PO

źródło: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, UM Gdańsk

View Comments

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej