ARCHITEKTURA

Gdynia: zaniedbany skwer zmienili w park. O jego budowie zdecydowali mieszkańcy

“Kosmiczna kieszonka” to projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Ten niewielki park powstał w Gdyni przy ulicy Steyera na Pogórzu.

Park “Kosmiczna kieszonka” jest przykładem parku kieszonkowego, czyli niewielkiego terenu zieleni, który jest blisko zabudowy mieszkalnej i użytkownikom umożliwia znalezienie miejsca do odpoczynku lub zabawy w bezpośrednim sąsiedztwie zieleni. O powstaniu nowego parku zdecydowali sami mieszkańcy, którzy głosowali na ten projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Każdy z projektów jest wyjątkowy i w pozytywnym sensie zaskakujący. W tym przypadku głównym założeniem koncepcyjnym było stworzenie nowoczesnej przestrzeni o indywidualnym charakterze, inspirowanej przestrzenią kosmiczną. To kontynuacja realizacji zwycięskiego projektu wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.

Nowy park kieszonkowy zaprojektowano tak, aby jego geometria nawiązywała do przestrzeni kosmicznej – powstała droga łącząca pojedyncze obiekty galaktyczne. Niewielkie okrągłe miejsca odpoczynku symbolizujące gwiazdy zostały wykonane z betonu luminescencyjnego, który delikatnie świeci po zmroku.

Gwiazdy połączone zostały alejkami o geometrycznym układzie, podkreślonym regularnymi nasadzeniami roślin – odmiennym zestawem dla każdej z nich.

Każda gwiazda ma indywidualny charakter, który akcentują różne gatunki krzewów i bylin, dobrane w sposób, który zapewni efekt dekoracyjny przez cały sezon wegetacyjny. Pojawi się tam osiem drzew, 353 krzewów i 2329 bylin – mówi naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta Tadeusz Schenk.

Dodatkowo park ozdobiły elementy małej architektury: cztery ławki, kosz na śmieci i tablica informacyjna. Przygotowano też miejsce, w którym można ustawić lunetę do obserwacji nocnego nieba.

Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Koszt realizacji zielonych przestrzeni miejskich to niemal 630 tys. zł.

Czytaj też: Gdynia | Zieleń | Park  | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:

źródło: UM Gdynia

Recent Posts

Dom letniskowy w Ostrowitem. Jego konstrukcja powstała z drewna!

Dom letniskowy w Ostrowitem zaprojektował Sebastian Marach z pracowni YONO Architecture. Projekt przedstawia nowoczesny budynek…

26 maja 2024

Kultowy neon Dobry wieczór we Wrocławiu ponownie zabłyśnie!

Od dziesiątek lat wita osoby przyjeżdżające do Wrocławia pociągiem. Neon Dobry wieczór we Wrocławiu wykonany…

26 maja 2024

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu – świątynia o nietypowej architekturze

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu to jedna z najciekawszych powojennych realizacji sakralnych w mieście. Obecna…

25 maja 2024

Czerwona wyspa w Warszawie. Jest jak instalacja artystyczna

Oryginalna zabudowa pojawiła się przed lokalem Va Bene Cicchetti przy ul. Ludwika Waryńskiego. Czerwona wyspa…

25 maja 2024

Pomnik Anonimowego Przechodnia – charakterystyczna i pełna wymowy instalacja z Wrocławia

Pomnik Anonimowego Przechodnia, znany także pod nazwą „Przejście 1977-2005", to jeden z wrocławskich pomników, odsłonięty…

25 maja 2024

Zamiast kosiarek trawę w Katowicach koszą… owce!

To już kolejny raz, kiedy Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach do prac wynajął owce. Zwierzęta…

25 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej