ARCHITEKTURA

Gra czerni i bieli. Minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku

Minimalizm, dobry design, naturalne materiały – tak najkrócej określiłyby swój projekt architektki ze studia Ony-X. Powstało oszczędne w formie, minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku, z którego rozpościera się widok na morze.

Nowa Letnica – dynamicznie rozwijająca się gdańska inwestycja, przyciągająca młodych ludzi nowoczesną zabudową i lokalizacją. Jej atutami są bliskość morza i terenów zielonych, a zarazem dobre połączenie z centrum miasta. Trochę w kontrze do tłocznego, nowoczesnego charakteru otoczenia, architektki z Ony-X Studio stworzyły wnętrze minimalistyczne i klasycznie eleganckie. Takie, jakie wymarzyli sobie inwestorzy – młode małżeństwo mieszkające z psem, Fridą.

Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot z pracowni Ony-X Studio słyną z minimalistycznego i nowoczesnego stylu projektowania, są  laureatkami głównej nagrody w konkursie „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni” organizowanym przez markę hansgrohe.

Bardzo szybko znalazły wspólny język z właścicielami – wielbicielami nowoczesnych rozwiązań i designu z najwyższej półki – i dostały wolną rękę w projektowaniu ich 90-metrowego mieszkania. Architektki zaczęły od modyfikacji układu funkcjonalnego, tak aby uzyskać jak największą przestrzeń części dziennej. W tym celu wyburzono wszystkie istniejące ściany działowe i postawiono je na nowo. Nowy układ zakładał też rezygnację z jednego pokoju oraz jednej z łazienek. Modyfikacji uległ też projekt kuchni, która z odrębnego pomieszczenia zmieniła się w aneks w części dziennej. Właściciele, niezbyt często gotujący, przystali na bardzo minimalistyczne założenie dotyczące aneksu – ukrycie większości sprzętów i wyposażenia, wizualne oddzielenie strefy kuchennej wyspą z wysokimi hokerami oraz położenie nacisku na eleganckie, ciemne wykończenie. Zabudowę kuchenną wykończono fornirem, a ścianę nad cienkim, kompaktowym blatem przykryto taflą matowego szkła, tworzącą z frontami szafek wizualną całość.

Podstawą projektu wnętrz gdańskiego mieszkania był konsekwentny dobór kolorystyki i materiałów wykończeniowych. Czerń i biel ścian łączy się z naturalnym drewnem podłogi wyłożonej deskami dębowymi (DĄB ELEGANCE Jawor Parkiet Fertig Deska) i szlachetnymi, jasnymi tkaninami obiciowymi o delikatnej fakturze. Drzwi w białym holu zamontowano bez widocznych ościeżnic, co sprawia, że stały się naturalnym przedłużeniem ściany, a listwy przypodłogowe przybrały formę minimalistycznych, cienkich linii. Nowocześnie zaprojektowana łazienka także wpisuje się w estetykę reszty wnętrz. Ściany wyłożono podłużnymi płytkami w kolorze grafitowym (Italgraniti Group), które stały się idealnym tłem dla minimalistycznej szafki z umywalką (Inbani) i nowoczesnej armatury ze stali szczotkowanej.

W kwestii doboru mebli i dodatków właściciele i architektki byli zgodni – miały być monochromatyczne i prezentować najwyższej klasy wzornictwo. W salonie stanęła obszerna sofa z tapicerką w złamanej bieli (De Padova), a w jadalni czarny stół na grubej, rzeźbionej na wzór kolumny nodze (Gubi) i lekkie krzesła z ramą ze stali nierdzewnej (Carl Hansen & Son). W pomalowanej na czarno sypialni znalazło się miejsce na łóżko z szarym, tapicerowanym zagłówkiem (De Padova) i lampki nocne wykonane z białego papieru ryżowego – małe, stołowe wersje lampy wiszącej nad stołem – stylizowane na tradycyjne chińskie lampiony (&Tradition).

W całym mieszkaniu postawiono na oszczędne dekoracje, a sztuka na ścianach nawiązuje do stosowanej estetyki wnętrz. Wszystkie możliwe do ukrycia sprzęty, takie jak telewizor, zostały schowane. Zamiast patrzeć w ekran, właściciele wolą bowiem spoglądać przez delikatne osłonięte przejrzystą tkaniną okna – z ich usytuowanego na 17. piętrze mieszkania rozpościera się piękny widok na morze.

Zapytane o najkrótsze określenie zaprojektowanego przez siebie wnętrza, Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot wymieniają właśnie te trzy aspekty: oszczędność formy, wykorzystanie naturalnych materiałów wysokiej jakości i dobór designerskiego wyposażenia klasy premium. Zrozumienie potrzeb inwestorów zaowocowało stworzeniem mieszkania idealnie dopasowanego do ich stylu życia. Eleganckiego, monochromatycznego i konsekwentnego. Jeden element jednak zdecydowanie wyróżnia się na tle ciemnych powierzchni i wykończenia w stonowanej bieli, czerni i szarości. To Frida – trzecia lokatorka mieszkania, której lśniące rude futro dodaje mu jedynie szlachetności.

Projekt wnętrza: Ony-X Studio

Zdjęcia: Yassen Hristov

Czytaj też: Mieszkanie | Gdańsk | Minimalizm | Meble | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej