DESIGN

GUNIA Project – rękodzieło inspirowane kulturą etniczną Ukrainy

GUNIA Project to ukraińska marka wyjątkowych artykułów wyposażenia wnętrz i akcesoriów, skupiająca się głównie na rękodziele. Marka od 2019 roku jest ambasadorem kultury ukraińskiej. Wszystko zaczęło się od wolontariatu w Honczarskim Muzeum Ukrainy, a dziś marka tworzy miejsca reprezentujące Ukrainę na całym świecie.

Wszystkie przedmioty wyróżniają się elementami czerpiącymi z tradycyjnej ukraińskiej kultury etnicznej. Przy każdej kolekcji założycielki marki Maria Gavryliuk i Natasza Kamenska przeprowadzają badania etnograficzne i wykorzystują pracę wielu rzemieślników, aby osiągnąć doskonały efekt.

 

Wróćmy do samego początku. Maria Gavryliuk i Natasha Kamenska pracowały w branży modowej na długo przed rozpoczęciem swojej przygody z GUNIA Project. Po wielu latach w branży dziewczyny poczuły potrzebę tworzenia rzeczy, które mają naprawdę sens i swoją historię. Powinny budzić trwałe emocje i być przekazywane kolejnym pokoleniom.

Pierwszą pozycją marki było tradycyjne futro z guni huculskiej, tkane w wiejskiej chacie w Karpatach. Gunia to tradycyjne futro huculskie wykonane ze strzyżonej owczej wełny. Maria i Natasza wybrały się w podróż, aby zagłębić się w kulturę ukraińską i poznać proces tworzenia guni. Kobiety dostosowały oryginalny projekt do współczesnych trendów, zachowując jego charakter.
Marka zajmuje się produkcją autentycznych dekoracji, ceramiki, wyrobów ze szkła, drewna i winorośli, a także unikatowych elementów garderoby i dodatków, które są ponadczasowe, ale jednocześnie aktualne i modne. Projekt GUNIA interpretuje estetykę różnych epok historycznych. Znakiem rozpoznawczym marki jest ręcznie robiona ceramika, która jest niepowtarzalna, uzupełniona autentycznymi wzorami i specjalnym designem. Założyciele marki odnajdują i jednoczą najbardziej doświadczonych rzemieślników z całego kraju, aby kontynuować ukraińską tradycję ceramiki.

Marka jest dobrze znana na Ukrainie ze względu na jakość i niepowtarzalność produktów. Przyzwyczailiśmy się postrzegać historię jako coś dawno zapomnianego, ale GUNIA dała nowe życie rzemiosłu i dziedzictwu. Rozkochała Ukrainę w niezwykłych dziełach sztuki, muzeach i folklorze. Wojna zaburzyła nieco działanie firmy, ale właścicielki się nie poddały. Zaczęły tworzyć biżuterię. Do stworzenia pierwszej kolekcji biżuterii twórczynie marki poszukiwały zwierząt totemicznych z kultury ukraińskiej. Wszystkie elementy wykonane są ze srebra ze złoceniami czy perłami.

Historia projektu GUNIA jest niesamowitym znakiem ukraińskiej siły, ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy delikatna ceramika była tworzona i ręcznie malowana w ciemności z górnymi światłami, generatorami i świecami. Projekt GUNIA kontynuuje swój rozwój, aby osiągnąć główny cel — opowiedzieć światu o ukraińskiej kulturze i dziedzictwie historycznym. Marka stara się opowiedzieć wyjątkową historię Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również często wybiera markę jako prezenty prezentujące kulturę Ukrainy na międzynarodowych misjach dyplomatycznych. Designerskie produkty GUNIA zostały oficjalnie zaprezentowane Papieżowi, Cesarzowi Japonii oraz innym przedstawicielom różnych krajów świata.

Źródło: guniaproject.com (facebook, instagram)

Zobacz też: Ceramika | Naczynia | Gadżety | Ukraina  | Rzeźba

Recent Posts

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej