PORTFOLIO

Hala Spotkań w Wągrowcu projektu Alberta Purczyńskiego [PORTFOLIO]

Jest położona nad rzeką. Hala Spotkań to projekt, który Albert Purczyński przygotował w ramach swojej pracy dyplomowej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym imienia Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Albert Purczyński jest tegorocznym absolwentem kierunku Architektura na Uniwersytecie w Bydgoszczy. Swój projekt dyplomowy “Hala Spotkań” przygotował pod kierunkiem dr. inż. arch. Piotra Brzezińskiego. Zaprojektowany budynek ma być miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli spotkać się z bliskimi oraz innymi mieszkańcami. Obiekt miałby powstać przy alei Jana Pawła II.

Jego projekt to próba zachęcenia mieszkańców do społecznej aktywności, która w dobie pandemii została mocno ograniczona. Hala Spotkań mogłaby pomóc odbudować sąsiedzkie relacje. W Hali Spotkań mieszkańcy korzystać będą mogli z licznych restauracji oraz lokali handlowych, w których znajdą regionalne produkty. Idea jest prosta – robimy codzienne zakupy, a przy okazji spotykamy się z bliskimi.

Projekt ma również pokazać, że każde miasto zasługuje na nowoczesną architekturę, która będzie adekwatna do trendów i stylistyki XXI wieku a nie udawało zabudowę historyczną – mówi autor projektu.

Ciekawie prezentuje się fasada osadzonego nad rzeką budynku. Zdobi ją detal w postaci ornamentu pałuckiego, który symbolizuje region. Uzupełnienie zabudowy zamknęłoby kwartał oraz otworzyło się w kierunku rzeki.

Projektowany budynek umiejscowiony przy Alei Jana Pawła II nad brzegiem rzeki Wełny. Projekt uwzględnia też odnowienie istniejącego ciągu pieszo-rowerowego oraz uporządkowanie nabrzeża rzeki. Poprzez wprowadzanie wygodnego zejścia do rzeki dla istniejącego na niej szlaku kajakarskiego. Tuż obok znajdowałby się taras zawieszony nad rzeką. Budynek został zaprojektowany na działce o powierzchni 531m2. Posiada on dwa wejścia, pierwsze główne od strony ulicy a drugie tzw. „letnie” od strony rzeki z przewidzianymi miejscami postojowymi dla rowerów. W projektowanym III-kondygnacyjnym budynku o wysokości ok. 15 m kw., miała by się znajdować w centralnym punkcie restauracja z wyspą kuchenną, na kolejnych kondygnacjach kawiarnia oraz bar. Całość została zaprojektowana tak by obiekt można byłoby w każdej chwili przygotować na mały koncert bądź wystawę. Budynek obłożony jest płytami elewacyjnymi.

Albert Purczyński za swój projekt otrzymał ocenę bardzo dobrą i zdobył tytuł inżyniera architekta. Gratulujemy!

Czytaj też: Ciekawostki | Portfolio | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Albert Purczyński

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej