ARCHITEKTURA

Inspirowany Księżycem. Nowy materiał elewacyjny EQUITONE [lunara]

Księżyc intryguje ludzi od dawna. Obserwujemy go i badamy z coraz większą dokładnością. Perspektywa zamieszkania na jego powierzchni przestaje już być tylko mrzonką. Grupa Etex, producent paneli elewacyjnych przygotował nowość dla fanów oryginalnych rozwiązań. To nowe płyty elewacyjne EQUITONE [lunara], które mają nieziemski, a jednocześnie naturalny wygląd. Ich powierzchnia pokryta jest drobnymi, nieregularnymi wzniesieniami i zagłębieniami, co przywodzi na myśl krajobraz Księżyca z licznymi kraterami oraz pobudza wyobraźnię architektów i projektantów do tworzenia wizjonerskich projektów elewacji.

Unikalny wygląd serii [lunara] podkreśla nieszablonowa i nieregularna struktura powierzchni. Efekt udało się osiągnąć dzięki specjalnej metodzie produkcji – nie ma dwóch takich samych paneli, każdy jest niepowtarzalny. Panele wykonane są z włóknocementu, a o ich ostatecznym wyglądzie zdecydował międzynarodowy zespół architektów. Panele EQUITONE [lunara] na rynku dostępne są od września 2021 r.

Zanim seria EQUITONE [lunara] trafiła na rynek, jej koncepcja była bardzo dokładnie omawiana z zespołem architektów z całego świata. Chcieliśmy wspólnie z architektami stworzyć materiał, który będzie odpowiedzią na ich potrzeby. Unikatowa powierzchnia materiału jest wynikiem specjalnego procesu produkcyjnego, który gwarantuje że każdy panel jest niepowtarzalny  – mówi Grzegorz Radzyński, Country Manager Etex Exteriors w Polsce.

Efektem pracy zespołu architektów jest seria płyt elewacyjnych EQUITONE [lunara], która wyróżnia się na tle innych materiałów oferowanych przez EQUITONE, a jednocześnie dzieli z nimi wspólne DNA. Nowa seria paneli elewacyjnych wyróżnia też jednolity kolor powierzchni i krawędzi. Zapewnia to niezwykle spójne wykończenie elewacji. Panele dostępne są w kolorach szarym i beżowym, a maksymalna wielkość użytkowa wynosi 1220×3050 mm przy grubości 10 mm. Waga jednej płyty to 17.4 kg/m2.

Płyty elewacyjne EQUITONE [lunara] produkowane są ze sprasowanego włóknocementu utwardzonego parą pod ciśnieniem i składają się głównie z powietrza, wody, cementu, celulozy i włókien. Co bardzo ważne, panele są niepalne, gwarantują odporność na mróz i gnicie oraz nie przepuszczają wody. Nadają się do montażu w systemie fasady wentylowanej na budynku o każdej wysokości. Ich instalacja jest możliwa na drewnianych i metalowych podkonstrukcjach przy pomocy sprawdzonych systemów mocowania.

Producent kładzie nacisk na współpracę z czołowymi architektami już od początkowego etapu opracowywania produktu. Cenimy taki model działania, w którym architekci projektują dla architektów. Dzięki temu panele EQUITONE [lunara] z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane przy najbardziej wymagających projektach, zarówno w budownictwie prywatnym, jak i komercyjnym.

Warto też zwrócić uwagę na grafiki promujące nowe panele elewacyjne. Powstałe zdjęcia inspirowane są twórczością brytyjskiego artysty ulicznego Slinkachu. Na zdjęciach panele EQUITONE [lunara] przypominają powierzchnię księżyca, którą ze spokojem odkrywa miniaturowy kosmonauta. Ot mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości!

Czytaj też: Elewacja | Dom jednorodzinny | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: EQUITONE

 

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej