ARCHITEKTURA

Jak Feniks z popiołów. Stara fabryka Wigencja w Łodzi wypiękniała

O jej remoncie pisaliśmy już rok temu. Zabytkowa fabryka Wigencja w Łodzi została dokładnie wyremontowana. W środku trwają ostatnie prace wykończeniowe. Wkrótce w budynku zacznie działać teatr.

Dawna fabryka zbudowana została ponad sto lat temu. Przemysłowy obiekt znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 75/77, tuż obok Off Piotrkowskiej. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu ceglany budynek straszył powybijanymi oknami i brudną elewacją. Gruntowny remont pokazał, jak wielki potencjał tkwi w przemysłowym gmachu.

Rewitalizacja fabryki Wigencja to jeden z najdroższych projektów w programie łódzkich rewitalizacji. Inwestycja pochłonie ponad 42 mln zł. Dzięki tej kwocie udało się wyremontować elewacje, dach i przebudować wnętrze. W dawnych halach produkcyjnych zbudowano scenę Teatru Pinokio oraz przestrzeń dla Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży.

Kończymy jedną z trudniejszych inwestycji. Rewitalizacja zabytku, połączona z gruntowną przebudową i pełnym zagospodarowaniem terenu, do tego w centrum miasta, jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Przed nami ostatnia prosta. Wykonawca prowadzi prace wykończeniowe we wnętrzach. Trwają też prace na zewnątrz, przy nasadzeniach zieleni oraz zagospodarowywaniu podwórza – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Odnowiony budynek po otwarciu będzie najnowocześniejszym teatrem w Łodzi. W środku widzowie będą mogli korzystać z dwóch scen, a artyści z profesjonalnego zaplecza produkcyjnego. W dawnej przędzalni będzie też mała scena do kameralnych wydarzeń. Duża sala pomieści jednocześnie 150 widzów, a mała 52. W pozostałej części powstanie centrum sztuki pełniące funkcję ośrodka współczesnej edukacji artystycznej. Dodatkowo w budynku działać będzie księgarnia, biblioteka i restauracja.

Podczas remontu zachowano stare elementy. Spacerując po budynku będzie można dostrzec elementy przemysłowe. W miejscu dawnej tkalni zbudowano część biurową, sale warsztatowe i garderoby.

Ukłonem w stronę historii jest szedowy dach w foyer, ale też pięknie zabezpieczone drewniane belki. W całym kompleksie tych zabytkowych elementów jest ok 2 tys. m kw. – czytamy na stronie lodz.pl.

Co ciekawe, wzdłuż budynków powstało przebicie kwartału. Spacerując będzie można przejść z ulicy Sienkiewicza do Off Piotrkowska. Z nowego szlaku będą mogli korzystać rowerzyści. Całość uzupełnią nowe nasadzenia zieleni wokół budynku.

fot. Radosław Jóźwiak, źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Czytaj też: Łódź | Kamienica | Renowacja | Cegła | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

Fabryka Wigencja PRZED remontem/ fot. S. Brajter / UML Łódź

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej