ARCHITEKTURA

Jak ogrzać domek letniskowy bez prądu?

Domek letniskowy to konstrukcja, która nie musi być odwiedzana jedynie latem. Można tam spędzać również wiosenne czy jesienne weekendy, a nawet wolne dni zimą. Jednak wtedy trzeba zadbać o komfort cieplny osób, które mają odwiedzać obiekt. Zazwyczaj pierwsze, co przychodzi do głowy to grzejniki na prąd. Co zrobić, jeśli nie ma się założonej tej instalacji? Jak ogrzać domek letniskowy bez prądu?

Ogrzewanie domku letniskowego — czy warto w nie inwestować?

Podczas budowy domku letniskowego wiele osób zastanawiając się nad tym, jak duży ma on być, przegląda różnego rodzaju projekty oraz wybiera styl, w jakim konstrukcja powinna zostać wykończona. Niestety często zapomina się również o tym, aby znaleźć sposoby na zapewnienie ciepła we wnętrzu obiektu

Oczywiście nie musimy myśleć o ogrzewaniu, jeśli odwiedzamy domek letniskowy wyłącznie latem. Wtedy temperatura na zewnątrz sprawia, że korzystanie z dodatkowych źródeł ciepła zazwyczaj okazuje się niepotrzebne. Inaczej jest w przypadku odpoczynku w czasie chłodniejszych pór roku lub gdy trafisz na wyjątkowo chłodne, letnie noce. Wtedy pojawia się pytanie — jak ogrzać domek letniskowy?

Ogrzewanie konstrukcji letniskowych znacznie zwiększa komfort wypoczynku. Kto chciałby budzić się w zimnym pomieszczeniu lub marznąć przez cały swój urlop? Za sprawą odpowiednich rozwiązań można tego uniknąć. Co więcej, dzięki nim będzie można planować niemal każdy urlop w swoim domku letniskowym, nawet jeśli prognozy pogody na dane dni nie będą optymistyczne. Nic nie będzie również stało na przeszkodzie, aby organizować w danym obiekcie przyjęcia rodzinne oraz obchodzić święta, które wypadają jesienią, zimą lub wiosną.

Co, jeśli nie grzejniki elektryczne? Piecyk i komin do domku letniskowego

Wiele osób, zastanawiając się, czym ogrzać domek letniskowy stawia na montaż grzejników elektrycznych, co jest stosunkowo łatwe pod warunkiem, że dany obiekt będzie miał dostęp do prądu. To źródło energii pozwala także na ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu można wykorzystać grzejniki olejowe czy panele grzewcze. Co jednak zrobić, jeśli zastosowanie tego rozwiązania będzie niemożliwe?

W przypadku chwilowej awarii można wykorzystać agregat prądotwórczy jednak jeśli w ogóle nie masz doprowadzonego prądu do posesji, warto zdecydować się na montaż komina izolowanego zbudowanego z rur dwuściennych izolowanych odpowiedniego rodzaju wełną. Ten będzie odpowiedzialny za odprowadzenie z konstrukcji spalin. To rozwiązanie jest doceniane przede wszystkim za bezpieczeństwo, ponieważ tak zbudowany komin jest nie tylko odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, lecz także niepalny.

Aby korzystać z tego rozwiązania, trzeba jedynie zamontować piecyk, określany również mianem „kozy”. W tym przypadku nie jest wymagany dostęp do energii elektrycznej – do ogrzania domku letniskowego wystarczy odpowiednie paliwo stałe takie jak drewno lub węgiel czy miał. Warto pamiętać, że nowe przepisy, wdrożone w życie w styczniu 2022 roku, dopuszczają do użytku jedynie piecyki spełniające odpowiednie normy, czyli wyposażone w tzw. Ekoprojekt. Starsze rodzaje pieców będą sukcesywnie znikać z domków wypoczynkowych i domów mieszkalnych.

Warto także zaznaczyć, że obecnie można zastosować specjalne wkłady kominkowe, które sprawiają, że ogrzewanie domku letniskowego „kozą” staje się jeszcze efektywniejsze. Odpowiednie rozwiązania zapewnią także równomierne rozprowadzenie ciepła, dzięki czemu niezależnie od tego, w której części konstrukcji będziemy przebywać, nie zaczniemy marznąć.

Należy również zaznaczyć, że rozwiązanie wykorzystujące piecyk wolnostojący typu „koza” to dobry wybór do niewielkich domków letniskowych, gdzie szczególnie istotna jest oszczędność miejsca. Oprócz zalet funkcjonalnych warto też pamiętać, że świetnie sprawdzi się w roli dekoracji, tworząc w wybranym pomieszczeniu zachęcającą do wypoczynku, przytulną atmosferę.

Ogrzewanie gazowe w domku letniskowym — plusy i minusy rozwiązania

Jak ogrzać domek letniskowy bez prądu,  chcąc uniknąć instalacji komina? W takim wypadku może sprawdzić się ogrzewanie gazowe. Nowoczesny piec gazowy będzie w pełni bezpieczny, a centralny podgrzewacz przepływowy dodatkowo podgrzeje wodę użytkową. Dzięki temu weźmiesz w domku również ciepłą, relaksującą kąpiel. Czym ogrzać domek letniskowy o niewielkich rozmiarach? Tam dobrze zastosować przenośny piecyk gazowy zasilany za pomocą butli z gazem.

Tego rodzaju rozwiązanie jest zazwyczaj korzystne finansowo, a przy tym wygodne — większość modeli zostaje wyposażona w kółeczka, co pozwala na zmianę miejsca, w którym znajduje się źródło ciepła w zależności od potrzeb. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest znalezienie niezawodnego urządzenia odpowiedniej jakości. Zastosowanie sprzętu z niepewnego źródła lub z drugiej ręki może być niebezpieczne dla osób przebywających w domku letniskowym. Poza tym piecyków gazowych nie należy pozostawiać bez nadzoru, dlatego na tę opcję można postawić, wyłącznie przebywając w danym domku letniskowym.

Ocieplenie domku letniskowego a jego ogrzewanie

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, czym ogrzewać domek letniskowy, warto także zastanowić się nad jego ociepleniem. Bez względu na to, czy zamontujesz panele fotowoltaiczne, klasyczne ogrzewanie elektryczne czy zastosowujesz jedno z przedstawionych w tekście rozwiązań, konieczne będzie wcześniejsze wykonanie izolacji termicznej.

Jeśli tego nie zrobisz, możesz tracić nawet 30-35% ciepła, co wpłynie nie tylko na komfort przebywania w obiekcie, lecz także na rachunki za ogrzewanie domku letniskowego. Ocieplenie docenisz też latem, gdy za sprawą izolacji do pomieszczeń nie będzie dostawać się ciepło. Dzięki temu przebywanie w domku podczas upalnych dni również będzie komfortowe.

W jaki sposób ocieplane są domki letniskowe? Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu wełnę mineralną. Aby zapewnić konstrukcji odpowiednią izolację termiczną, trzeba również zadbać o montaż szczelnych okien, np. z PCV oraz drzwi. Dzięki temu całe ciepło będzie gromadzone wewnątrz domku letniskowego, a ogrzewanie — również to bez wykorzystania prądu, stanie się efektywniejsze. Pozwoli to na odwiedzanie danej konstrukcji przez cały rok, bez względu na pogodę.

Czytaj też: Architektura w Polsce| Domek letniskowy| Drewno| Las

Partnerem artykułu jest Drewnolandia – polski producent domków z drewna

 

Recent Posts

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej