ARCHITEKTURA

Jest jak bryła lodu. Kameralny biurowiec w Londynie

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni [Y/N] Studio. Biurowiec zbudowano w Londynie w dzielnicy Dalston. W całym projekcie wrażenie robi nietypowa elewacja, która oglądana z daleka przypomina bryłę lodu.

Bradbury Works to kompleks, który wspiera działalność małych firm i startupów. Niedawno zakończono tam przebudowę starego segmentu, który został powiększony o nowoczesną część. To w sumie 600 m kw. dodatkowej powierzchni, którą można wynająć. Biurowiec stwarza możliwość pracy w Londynie bez wydawania fortuny – ceny najmu są bowiem przestępne, biorąc pod uwagę warunki brytyjskiej stolicy.

Projektując nową część architekci chcieli oddać charakter starego skrzydła. W tym celu wykorzystali kształt pierwotnego budynku – nowa bryła wygląda niemal identycznie, ale różni się wykorzystanymi materiałami. W dolnej części od strony placu zbudowano dziesięć lokali handlowych. Powierzchnia każdego z nich to 10 m kw. Mają w pełni otwierane przeszklone fasady, które po zamknięciu są dodatkowo chronione profilowanymi bramami.

Architekci zachowali oryginalną konstrukcję murowanego, wiktoriańskiego tarasu, który został odnowiony i pozwolił stworzyć małe pomieszczenia do pracy o wielkośći od 10 do 36 m kw. Taras zyskał zadaszenie, dlatego można z niego korzystać przez cały rok.

Wnętrze budynku jest niemal całe białe. Projektanci wyróżnili jedynie strefę wejścia i klatki schodowe, które mają cztery intensywne kolory odpowiadające gamie kolorów CMYK. Architekci chcą, by budynek biurowy stał się swego rodzaju kreatywnym domem kultury. Będzie tu można organizować wystawy, spotkania z przedsiębiorcami i twórcami sztuki.

Na koniec elewacja. Budynek otoczony został fasadą wykonaną z poliwęglanu i uzupełniony profilowaną podstawą i dachem z frezowanego aluminium. Taki zabieg sprawił, że budynek wygląda niczym bryła lodu, a nocą, kiedy jest podświetlony, przypomina lampion. Wykorzystanie takiej fasady ma jeszcze jeden atut – do wnętrza wpada więcej naturalnego światła, co przekłada się na ograniczenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia wnętrz.

fot. French + Tye (www.frenchandtye.com)

źródło: [Y/N] Studio (https://ynstudio.eu)

Czytaj też: Wielka Brytania | Londyn | Biurowiec | Metamorfoza | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej