WYDARZENIA

Jest już otwarta. Wystawa Datament w warszawskiej Zachęcie

Wystawa Datament wcześniej prezentowana była w Pawilonie Polskim na Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Teraz udostępniona została widzom w Polsce. Wystawę oglądać można w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

W ramach wystawy można zobaczyć kilkadziesiąt obiektów. Wystawa ilustruje współczesną relację człowieka z cyfrowymi danymi oraz sposobami ich przetwarzania. Pozwala ona doświadczyć danych w “fizycznej” postaci. Wystawa ma stać się punktem wyjścia do dyskusji o tym, że choć nowoczesne technologie nie potrafią zaproponować nam gotowych rozwiązań, to mogą pomóc w rozwoju człowieka i stawianiu przez niego lepszych pytań.

Tekst kuratorski:

Wszyscy składamy się z danych. Cyfrowa informacja stała się naszym głównym narzędziem interakcji z rzeczywistością, a w wielu przypadkach sama stanowi rzeczywistość. Wystawa Datament, zaprezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury, ilustruje współczesną relację człowieka z danymi i sposobami ich przetwarzania. Tytułowy neologizm identyfikuje dane jako establishment, podkreślając ich namacalny i rzadko kwestionowany wpływ na nasze życie.

Rzeźba, która wypełniła całkowicie przestrzeń Pawilonu Polskiego, powstała przy użyciu algorytmu, dla którego punktem wyjścia były ogólnodostępne dane statystyczne na temat państw i terytoriów z całego świata. Instalacja składa się z czterech wykonanych ze stali modeli siatkowych, przeniesionych wprost ze środowiska cyfrowego, które przedstawiają algorytmicznie wygenerowane statystyczne domostwa z Hongkongu, Polski, Meksyku i Malawi. Każdy model składa się z czterech pomieszczeń odpowiadających podstawowym funkcjom mieszkalnym. W oparciu o autorytet statystyk pozyskanych z oficjalnych źródeł powstał równie wiarygodny, co fałszywy obraz świata. Tak właśnie manifestuje się datament – wypełniając domniemaną wiedzą każdą pustkę poznawczą.

Instalacja, wykorzystując język architektury, pozwala zmierzyć się problematyką wszechobecności danych poprzez fizyczne doświadczenie, namacalnie demonstrując jak skala akumulacji wymagających przetworzenia danych wymusza ustanowienie zupełnie nowej z nimi relacji. Relacji, która ułatwi wychwycenie i minimalizację zawartych w nich błędów, wynikających z niezgodności ludzkiej perspektywy z logiką algorytmu.

DATAMENT
16.03 – 19.05.2024
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

artystka: Anna Barlik
architekt: Marcin Strzała
kurator: Jacek Sosnowski

zdjęcia: Jacopo Salvi (altomare.studio)

źródło: Zachęta

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Wystawa | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej