Categories: ARCHITEKTURA

Jest w Katowicach. Ascetyczne wnętrze mieszkania w kamienicy

O nową aranżację wnętrza zadbał architekt Grzegorz Layer. Wnętrze mieszkania w kamienicy jest bardzo przestronne. Architekt postawił na minimalizm, który w wielu pomieszczeniach objawia się wręcz w aż ascetycznym wydaniu.

Projekt zakładał stworzenia komfortowego i nowoczesnego mieszkania we wnętrzu zabytkowej kamienicy. Wyzwaniem było przystosowanie skomplikowanego, historycznego układu wnętrza, do współczesnych wymagań funkcjonalnych i uczynienie go bardziej czytelnym. Wnętrze mieszkania ma aż 180 m kw. To ogromna przestrzeń, która dawała sporo możliwości aranżacyjnych.

Dzięki nowym przepierzeniom, uporządkowanym ciągom komunikacyjnym oraz odpowiedniemu strefowaniu, udało się stworzyć bardziej otwartą przestrzeń o swobodnym układzie. Wydzielone zostały także dodatkowe pomieszczenia, między innymi pralnia, miejsce do pracy, dodatkowa łazienka. Nowe zabudowy zaakcentowano wyrazistymi kolorami, których dekoracyjny charakter przełamany został minimalistycznymi, ukrytymi drzwiami.

Monolityczne ciągi meblowe, pojawiające się w wielu pomieszczeniach, podkreślają geometrię przestrzeni oraz przenikanie poszczególnych stref. Aby zapewnić swobodny przepływ naturalnego światła, w kilku miejscach zastosowane zostały przegrody ze szkła o zróżnicowanych fakturach. Największe pomieszczenie zostało zaadaptowane na kuchnię połączoną z jadalnią i zewnętrznym tarasem. Centralnie usytuowana, monolityczna wyspa oraz ciąg szafek skrywający wejście do spiżarni porządkują tę nieregularną, wysoką przestrzeń. Główna sypialnia z garderobą została połączona z łazienką tworząc przestronną i komfortową strefę wyizolowaną z reszty mieszkania.

We wnętrzach zastosowano naturalne, ponadczasowe materiały – drewniany parkiet, naturalny fornir w dwóch odcieniach na zabudowach meblowych, kamień w kuchni oraz łazienkach. Włoska terakota pojawiająca się w kilku pomieszczeniach nadaje wnętrzom słoneczny, nieco śródziemnomorski charakter. Istotnym założeniem było wykorzystanie antyków kolekcjonowanych przez właścicieli – historycznych lamp, mebli i dodatków, które zostały wyeksponowane poprzez kontrastowe zestawienie z nowoczesnymi, minimalistycznymi formami.

zdjęcia: Grzegorz Layer

projekt: Grzegorz Layer (www.grzegorz.layer.com.pl)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | Eklektyzm | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej