ARCHITEKTURA

Jest w Kazimierzu Dolnym. Dom pisarki Marii Kuncewiczowej

Maria Kuncewiczowa była słynną pisarką i eseistką, której dzieła były wielokrotnie tłumaczone. Trafiały też na szklany ekran. Po życiu na emigracji, w latach 60. twórczyni wróciła do Polski i zamieszkała w Kazimierzu Dolnym. Chociaż część życia spędziła we Włoszech, to właśnie willa „Pod Wiewiórką” stała się miejscem jej twórczej pracy. Dziś dawny dom Marii Kuncewiczowej jest klimatycznym miejscem, które można odwiedzić, a nawet w nim zamieszkać.

Maria Kuncewiczowa i jeden z najwybitniejszych utworów międzywojnia

Okazja do odwiedzenia Kazimierza Dolnego i willi pisarki jest szczególna. W najbliższych dniach została zaplanowana premiera nowego wydania “Cudzoziemki”​. To powieść uznana przez krytykę za jeden z najwybitniejszych utworów psychologicznych okresu międzywojennego, który został przetłumaczony na 14 języków. W przyszłym roku planowane jest natomiast wydanie biografii Marii Kuncewiczowej pióra jej długoletniej przyjaciółki, a także tłumaczki, badaczki i krytyczki literackiej, Danuty Sękalskiej.

„Cudzoziemka” opowiada historię Róży Żabczyńskiej, a inspiracją do stworzenia postaci była matka autorki. „To głęboki, poruszający portret psychologiczny kobiety niespełnionej, zawiedzionej i nieszczęśliwej – opisuje Wydawnictwo Marginesy i jak zaznacza, to unikalny w polskiej literaturze portret psychologiczny nieszczęśliwej kobiety.

Historia, która do dziś pozostaje aktualna

Sześćdziesięcioletnia Róża Żabczyńska jako młoda osoba straciła wszystko, co było dla niej ważne – miłość, ojczyznę, karierę muzyczną. Wszędzie czuła się obca. Poczucie zawodu i niespełnienia sprawiło, że przez całe życie pielęgnowała w sobie nienawiść i krzywdziła nawet najbliższych. Maria Kuncewiczowa kreśli poruszający portret kobiety dążącej do nieosiągalnego, która musi znaleźć sposób na pogodzenie się ze światem. ‘Cudzoziemka’ została przetłumaczona na szesnaście języków i zdobyła uznanie krytyków w kraju i za granicą. Opublikowana po raz pierwszy w 1936 roku, do dziś pozostaje aktualna –  opisuje wydawca i jak zaznacza, powieść nie tylko była wielokrotnie wznawiana, ale też ekranizowana.

W 1986 roku reżyser Ryszard Ber nakręcił na podstawie powieści film z Ewą Wiśniewską w roli głównej. Scenariusz napisała sama Maria Kuncewiczowa.

Gdzie żyła Kuncewiczowa?

Maria Kuncewiczowa urodziła się w 1895 roku w rosyjskiej Samarze. Jako 18-latka wyjechała do Francji, gdzie studiowała literaturę francuską. Wróciła jednak do Polski, gdzie studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później mieszkała w Warszawie. Publikowała na łamach tygodników, napisała też pierwsze opowiadanie. Przez kilkanaście lat przebywała też w Kazimierzu Dolnym, jednak wraz z wybuchem II wojny światowej musiała wyjechać z kraju. Mieszkała we Francji, w Wielkiej Brytanii (gdzie była nawet zastępczą prezes tamtejszego oddziału PEN-Clubu), a wreszcie w Stanach Zjednoczonych. Na uniwersytecie w Chicago wykładała literaturę polską.

Życie dzieliła między Włochy i Kazimierz Dolny

W latach 60. Kuncewiczowa wraca jednak do Polski (choć od 1970 do 1984 roku zimowe miesiące spędza we Włoszech). Pisarka osiada w Kazimierzu Dolnym, gdzie dziś w jej domu znajduje się oddział Muzeum Nadwiślańskiego.

Stojący przy ul. Małachowskiego 19 obiekt zwany jest również willą „Pod wiewiórką”. Powstał w 1936 roku i należał do pisarki oraz jej męża Jerzego (prawnika, literata i polityka ruchu ludowego). Autorem projektu willi był natomiast Karol Siciński, który był pasjonatem Kazimierza Dolnego w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz autorem wielu zrealizowanych tu projektów architektonicznych. Był także osobą odpowiedzialną za wiele prac rewaloryzacyjnych po II wojnie światowej.

Przestronna willa zbudowana z białego kamienia (opoki kazimierskiej) i drewna dziś jest jednym z najbardziej znanych miejsc na mapie Kazimierza Dolnego. Można je nie tylko odwiedzić, ale też w nich spędzić noc.

Dom, którego ozdobą jest ogród

Zachowane wnętrza wraz z ich oryginalnym wyposażeniem przygotowano tak, aby zwiedzający miał wrażenie pobytu we wciąż zamieszkałym, tętniącym życiem miejscu. Pokoje to także miejsca ekspozycji muzealiów m.in. cennych mebli, obrazów artystów związanych z Kazimierzem Dolnym z okresu kolonii artystycznej założonej przez Tadeusza Pruszkowskiego, niezwykłych pamiątek przywożonych przez Kuncewiczów z dalekich podróży, rodzinnych fotografii i archiwaliów. Niewątpliwą ozdobą domu jest otaczający go ogród – opisuje Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Jak zaznacza, atutem obiektu jest też położenie willi Kuncewiczów z dala od zgiełku ruchliwego w sezonie turystycznym rynku. Dlatego pozwala na relaks i prawdziwy odpoczynek w otoczeniu natury i literatury. „Ciekawostką może być również to, że w Willi pod Wiewiórką są dwa pokoje gościnne udostępniane turystom. Można więc naprawdę tu zamieszkać, napawając się widokiem, który kiedyś zauroczył Marię Kuncewiczową… – opisują muzealnicy popularną „Kuncewiczówkę”.


O Marii Kuncewiczowej:

Oprócz “Cudzoziemki” napisała też powieść “Tristan 1946” (1967), opowiadania “Dwa księżyce” (1933), serię reportaży z przedwojennej Warszawy “Dyliżans warszawski” (1935) oraz pierwszą polską powieść radiowej “Dni powszednie państwa Kowalskich” (1938).  Po wybuchu drugiej wojny światowej mieszkała we Francji, następnie w Anglii (w latach 1940–1946 pełniła tam funkcję wiceprezeski PEN-Clubu), a po roku 1955 w Stanach Zjednoczonych. Prowadziła wykłady z literatury polskiej na Wydziale Slawistyki Uniwersytetu w Chicago. Zmarła w Kazimierzu Dolnym 15 lipca 1989 roku. Została pochowana na tamtejszym cmentarzu parafialnym św. Jana.

tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: archiwum Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

zdjęcia współczesne: Piotr Makowski

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Historia | Drewno | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej