ARCHITEKTURA

Jest w koronach drzew. Leśne molo w Starym Sączu

Jego projekt powstał w pracowni 55ARCHITEKCI – Wojciech Świątek i Anna Szewczyk-Świątek. Leśne molo oraz ścieżka przyrodnicza na Miejskiej Górze w Starym Sączu to nowa, turystyczna atrakcja regionu. Umożliwia spacer w koronach drzew i unikalny widok na okolicę bez jakichkolwiek opłat.

Leśne molo wraz ze ścieżką zdobyło wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Nagrody Województwa Małopolskiego imienia Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Obiekt rywalizował w konkursie w kategorii “Przestrzeń Publiczna”. Jury doceniło obiekt za “pomysłowe uzupełnienie oferty turystycznej Starego Sącza”.

Leśne molo ma 212 m długości. Konstrukcja składa się ze stalowo-drewnianego pomostu, który prowadzi do punktu widokowego umieszczonego 18 metrów nad ziemią. Spacerujący po molo mogą w każdej chwili zatrzymać się, by kontemplować piękno pobliskiej przyrody. To ostatnie jest możliwe dzięki hamakom i dodatkowym kładkom.

Sama przeprawa została zaprojektowana w taki sposób, aby gościom dostarczać wrażeń nie tylko kadrując atrakcyjne widoki, ale sprawić radość z samego faktu spacerowania po molo. Konstrukcja nie jest jednakową, stabilną kładką. W niektórych fragmentach zmienia się i umożliwia przejście po wiszącym mostku, który charakterystycznie skrzypi. Finałem spaceru jest dotarcie do platformy widokowej, która została wysunięta przed konstrukcję. Wygląda tak, jakby wisiała w powietrzu, ale tak naprawdę trzymają ją wielkie filary.

Uroczysko Miejska Góra to wzgórze, które wznosi się nad Starym Sączem. Ze wzgórza płynie kilka małych potoków, które pozytywnie wpływają na krajobraz okolicy – wprawne oko dostrzeże detale.

Widok z platformy na końcu trasy jest rzeczywiście oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. U stóp Stary Sącz z najważniejszymi budowlami, dalej Poprad wpadający do Dunajca, Nowy Sącz i wzgórza za nim, po prawej szczyty Gór Grybowskich, najdalej na zachód wysuniętego pasma Beskidu Niskiego z Jaworzem, Marganią Wyżną i Kozim Żebrem – opisuje Urząd Miejski w Starym Sączu.

Spacer do Leśnego molo z centrum Starego Sącza zajmuje około 30 minut.

źródło: Nagroda im. Stanisława Witkiewicza

Czytaj też: Zieleń | Podróże | Ciekawostki | Drewno | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Hala Mirowska w nowej odsłonie. Jedno z biur zaproponowało ażurową instalację na dobudówce

Hala Mirowska jest dziś wyjątkowym w skali stolicy zabytkiem sztuki inżynieryjnej. Wraz z bliźniaczą halą…

25 kwietnia 2024

Postmodernistyczny moloch nad Tamizą. Siedziba służby specjalnej w Londynie

Siedziba jednego z najważniejszych wywiadów na świecie raczej nie powinna być jednym z najlepiej rozpoznawalnych…

25 kwietnia 2024

Pałac Krasińskich otwiera swoje podwoje! Po raz pierwszy w historii zaprezentuje cenne eksponaty

Pałac Krasińskich, nazywany też pałacem Rzeczypospolitej, po raz pierwszy w historii otworzy swoje podwoje dla…

25 kwietnia 2024

Przestronne mieszkanie w funkcjonalistycznej kamienicy. Autorka projektu oddała tu ducha budynku

Koncepcja projektu przebudowy mieszkania w praskiej kamienicy, jednej z pierwszych wybudowanych w stylu funkcjonalistycznym w…

25 kwietnia 2024

Biustonosze, które podkreślą Twoje naturalne piękno

Biustonosz to element garderoby, który nie tylko ma zapewnić dobry wygląd Twojego biustu, ale również…

25 kwietnia 2024

Jak wybrać jeansy idealne dla Twojej sylwetki?

Jeansy to bez wątpienia jedna z najbardziej uniwersalnych części garderoby, którą kocha wiele osób. Niezależnie…

25 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej