ARCHITEKTURA

Jest wyjątkowy! Ilustrowany Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu

Do sprzedaży trafił Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu. Wydawnictwo przygotowała Fundacja Palma. To zbiór tekstów opisujących charakterystyczne budynki położone na terenie Wrzeszcza w Gdańsku. Informacjom towarzyszą oryginalne ilustracje autorstwa Michała Pecko.

Wrzeszcz jako jedna z niewielu dzielnic Gdańska szczęśliwie uniknął powojennych zniszczeń. Dzięki czemu w większości została zachowana tkanka architektoniczna tej części miasta. Stanowi ona nasze dziedzictwo, ale także wpływa na tożsamość Gdańska. Cześć obiektów prezentuje się świetnie, wiele wymaga renowacji, sporo utraciło pierwotne funkcje, ale ich piękno trzeba nagłaśniać!

W publikacji znajdzie się 46 haseł architektonicznych i barwnych ilustracji każdego obiektu autorstwa Michała Pecko. Szczegółowa charakterystyka obiektów, ich losy oraz pełnione funkcje zostały opisane przez specjalistów: Aurelię Bladowską, Annę Półtorzycką i Klaudiusza Grabowskiego. Całość uzupełnia obszerny wstęp opisujący historię Wrzeszcza i jego przemiany architektoniczne autorstwa prof. Jakuba Szczepańskiego. Mieliśmy okazję zadać kilka pytań Michałowi Pecko. Naszą krótką rozmowę przeczytacie poniżej.

Ilustracja którego z budynków Wrzeszcza dostarczyła ci najwięcej radości?

Michał Pecko: Pierwszą pracą, która powstał na potrzeby „Przewodnika…” była ilustracja dawnej Szkoły im. Pestalozziego — mieści się tam m.in. XIX Liceum Ogólnokształcące, którego jestem absolwentem — intuicyjnie na pierwszy ogień wybrałem przestrzeń, z którą w ważnym okresie życia byłem związany. Zaczynając przygodę z wizualną opowieścią o Wrzeszczu, pozwoliłem sobie na małą podróż sentymentalną. Ten rysunek pootwierał szuflady z masą wspomnień — flaneryzm, szwędactwo po okolicy, papierosy za garażami, wagary w Parku — być może on wyznaczył charakter, za którym podążyły kolejne ilustracje. Lubię modernizm — z jego formalnej strony — ilustrowanie Dolarowca, Wydziału Farmaceutycznego czy pawilonu Cristal to czysta przyjemność.

Budynek Pawilonu Gastronomicznego Cristal

Czym jest dla Ciebie ilustrowanie obiektów architektonicznych?

Rysowanie to w zasadzie obserwowanie — ciekawym doświadczeniem jest syntezowanie architektury i przestrzeni, których już nie ma, lub które zmieniły się nie do poznania. Jest coś magicznego w odtwarzaniu atmosfery miejsc nieistniejących w swojej pierwotnej formie. Rynek we Wrzeszczu, Park Jaśkowej Doliny czy Browar w Kuźniczkach – fajnie było spędzić z tymi przestrzeniami trochę czasu.

A co w pracy nad przewodnikiem było dla ciebie największym wyzwaniem?

Skala przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że ilustracje wydają się lekkie i niewymęczone — ale proces ich powstawania jest dość żmudny i mozolny, satysfakcja pojawia się tak naprawdę dopiero na samym końcu. Architektura Wrzeszcza jest bardzo różnorodna — pewną trudność stanowiło znalezienie spójnego języka wizualnego do opowieści o architekturze historycznej, modernistycznej, ale również o urbanistyce czy założeniach parkowych.

Przewodnik liczy ponad 150 stron, ukazał się w trójjęzycznej wersji językowej (polska, angielska i niemiecka) w liczbie 3000 egzemplarzy. Publikacja została wydana dzięki społecznemu wsparciu niemal 400 osób, a także Hossa SA, Gdańskich Nieruchomości oraz dofinansowaniu Miasta Gdańska. Patronat medialny objęły portal trojmiasto.pl oraz magazyn WhiteMAD.

W ramach projektu wydano też serię pocztówek z ilustracjami obiektów z przewodnika, których autorem jest Michał Pecko. Zestaw pocztówek zawiera ilustracje obiektów: Budynek Pawilonu Gastronomicznego Cristal, Szkoły okrętowe i ogólnokształcące Conradium, Osiedle willowe przy ulicy Podleśnej oraz gmach Politechniki Gdańskiej. Przewodnik i pocztówki można kupić w sklepie online klikając TUTAJ.

Czytaj też: Gdańsk | Podróże | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Wieżowiec Olimp
Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa
Politechnika Gdańska

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej