ARCHITEKTURA

Jeżyce w Poznaniu mają swój mural! Właśnie go odsłonięto

Mural osiedla Jeżyce przedstawia motywy charakterystyczne dla tego regionu Poznania. Dostrzec tu można wypoczywających poetów, tramwaj, jeże i jerzyki. Mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Jeżyckiej 36.

Mural powstał w ramach projektu “Fyrtle”. O tym, jak będzie wyglądać zdecydowali mieszkańcy, którzy brali udział w ankiecie. Na muralu przedstawiono symbole Jeżyc. Znajdziemy tam m.in. patronów ulic – Mickiewicza i Słowackiego przyłapanych na rozmowie przy kawie i butelce trunku, motywy architektoniczne czy… zjeżdżającego na deskorolce jeża. Nie zabrakło też odniesień do charakterystycznych dzieł sztuki, w tym murali. Autorką ilustracji jest mieszkanka Jeżyc, Dorota Piechocińska (Ilustradora) z kolektywu ILU NAS JEST. Mural namalowany został przez artystów z poznańskiego studia MUR·ALL.

Ilustracja dla Jeżyc jest sklejką skojarzeń i odpowiedzi w ankiecie lokalsów, ale także moją osobistą wizją, bo jestem mieszkanką fyrtla już od kilku lat. Zdecydowanie najbardziej lubię jerzyki, które latają jak opętane na ul. Staszica i jeże, które najczęściej spotykam o zmroku, gdy idę na deskę – opowiada Dorota Piechocińska.

Prace nad malowidłem trwały ponad 2 tygodnie, gdyż artyści zmagali się z deszczem. Zakończyły się w ostatni weekend. Mural został dodatkowo pokryty powłoką, która w procesie fotokatalizy będzie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, a także tzw. farbą antygraffiti, która ma dodatkowo zabezpieczyć dzieło.

To nie koniec zmian w tej części Jeżyc. Miasto planuje stworzyć park kieszonkowy w pobliżu muralu. Realizacja parku odbędzie się wiosną.

W sąsiedztwie muralu pojawią się drzewa, krzewy, miododajne byliny, ławki, a nawet domki dla owadów i zbiornik na deszczówkę. Takie miejsca wypoczynku dla mieszkańców, wśród gęstej zabudowy, są bardzo potrzebne. To nie koniec. W bliskim sąsiedztwie planowane są również nasadzenia w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Adam Dzionek, radny osiedlowy z Jeżyc, jeden z inicjatorów projektu.

Celem miejskiego projektu “Fyrtle” jest wzmacnianie tożsamości lokalnej, relacji sąsiedzkich, poczucia przynależności do wspólnot tworzonych przez mieszkańców i mieszkanki poszczególnych osiedli. Podejmowane działania mają zachęcić ich do odkrywania różnych zakątków miasta i poznawania swoich małych ojczyzn.

Czytaj też: Murale | Poznań | Sztuka | Kamienica | whiteMAD na Instagramie

fot. Grupa Murall, źródło: UM Poznań

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej