ARCHITEKTURA

Kameralne kolumbarium w Radomiu. Jego elewacje obłożono blokami z piaskowca

Projekt kolumbarium powstał w ramach konkursu. Zadanie polegało na zaprojektowaniu obiektu mieszczącego 2000 nisz w centrum cmentarza komunalnego w Radomiu. Ta utworzona w 1957 roku nekropolia o powierzchni ponad 30 ha jest jedną z większych w kraju. Pierwszym założeniem konkursu było powstrzymanie jej rozrastania, poprzez budowę dużego kolumbarium, które byłoby bardziej zwartą formą pochówków. Drugim założeniem było uporządkowanie centralnej części nekropolii, gdzie w latach 80. XX w. zrealizowano jedynie fundamenty planowanej kaplicy i dom przedpogrzebowy, który w ramach konkursu miał być wkomponowany w projekt.

Program pochówku (2000 nisz) został podzielony na mniejsze komnaty cmentarne tworzące kameralne przestrzenie, ułatwiające skupienie i bezproblemowe odnalezienie prochów bliskiej osoby. Komnaty kolumbarium zostały zaprojektowane jako bloki o zróżnicowanej wysokości, rozmieszczone wokół centralnego miejsca skupienia – placu ekumenicznego. Najwyższy blok tworzy zaadaptowany istniejący dom przedpogrzebowy, z dziedzińcem otoczonym murem. Centralny plac znalazł się na miejscu niezrealizowanej kaplicy – na głównej osi cmentarza. Ta kameralna, domknięta przez bloki kolumbariów przestrzeń, ma szansę stać się miejscem przyszłych obrzędów pogrzebowych i ekumeniczną przestrzenią skupienia całego cmentarza. Istotną rolę odgrywa tu zieleń, zaprojektowana w formie obłych pól obsadzonych krzewami płożącymi. Zasadzono także 50 egzemplarzy sosny zwyczajnej, gatunku drzewa rosnącego w sąsiednich lasach.

Konstrukcja kolumbariów opiera się na betonowych prefabrykatach. Z nich zostały wykonane nisze na urny, oraz zasadnicza konstrukcja budowli. Prefabrykaty stoją na ciągłej ławie żelbetowej. Na nich wymurowano attyki o zróżnicowanej wysokości, dzięki czemu komnaty kolumbariów różnią się nie tylko proporcją dziedzińców, ale i wysokością. Z zewnątrz całe założenie – komnaty i dom przedpogrzebowy z przebudowaną elewacją, obłożone zostały podłużnymi blokami z piaskowca z lokalnych kamieniołomów. Z piaskowca wykonano także półki i tablice z ukrytym mocowaniem pozwalającym na otwieranie i zamykanie nisz. Płyty posadzkowe zaprojektowano i zrealizowano w radomskim zakładzie produkującym elementy betonowe. Place komnat kolumbariów oraz plac cmentarny wysypano materiałem przepuszczalnym – lokalnym tłuczniem kamiennym. Całość uzupełniają ławki z litego drewna, punkt ujęcia wody oraz identyfikacja wizualna wykonana z surowego mosiądzu, który z czasem będzie patynował. Wprowadzono ujednolicony krój pisma identyfikacji oraz tablic pochówków.

Ważnym elementem projektu było oświetlenie. Linie świetlne w posadzce rozjaśniają przejścia między blokami kolumbariów, wydobywając poszczególne komnaty. We wnętrzu każdej z nich, w bruzdach nakryw szczytowych, zlokalizowano oprawy oświetlające tablice nisz. Na głównej ścianie placu, mającego stać się przyszłym miejscem skupienia, pojawił się wers z VIII trenu Jana Kochanowskiego – największego polskiego poety renesansu, który żył w oddalonym o 50 km Czarnolesie.

“Mamy nadzieję, że powstało miejsce oddające szacunek dla zmarłych, a zaproponowane rozwiązania wprowadzają właściwe standardy związane z kremacją i umieszczaniem urn z prochami w kolumbariach. Ten sposób pochówku w obliczu starzejącego się społeczeństwa staje się coraz bardziej pożądany” – piszą autorzy projektu z pracowni BDR Architekci.

Źródło: BDR Architekci

Architekci: BDR Architekci (Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj, Michał Rogowski)

Zdjęcia: Jakub Certowicz

Czytaj też: Architektura w Polsce | Architektura sakralna | Kamień  | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Plan nekropolii w latach 80. XX w.
Dom przedpogrzebowy
Budowa
Budowa
Budowa

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej