ARCHITEKTURA

Kamienica przy ulicy Wita Stwosza we Wrocławiu zostanie odnowiona

Kamienica przy ulicy Wita Stwosza 33-35 we Wrocławiu przez długie lata była siedzibą banku. Wkrótce budynek zmieni się w elegancki apartamentowiec.

Budynek Śląskiego Związku Bankowego zbudowany został w 1899 roku według projektu Wilhelma Martensa. Do końca II wojny światowej w gmachu znajdowała się siedziba banku Deutsche Bank, następnie swoją siedzibę otworzył w środku bank PKO BP. Secesyjna kamienica była kilkukrotnie przebudowywana. Pierwotnie była mniejsza, jednak w 1906 roku po wykupieniu sąsiedniej działki przedłużono skrzydło południowe budynku, zachowując formy elewacji zaprojektowanej przez Martensa.

Co ciekawe, budynek dopiero w 2017 roku został wpisany do rejestru zabytków. Aktualnie właścicielem obiektu jest firma Dolnośląskie Inwestycje SA, która zamierza odrestaurować obiekt. Wkrótce bankowa kamienica przy ulicy Wita Stwosza zmieni się w miejsce z apartamentami, powierzchniami biurowymi oraz restauracjami.

Na najniższych kondygnacjach – na parterze i wysokiej na cztery metry piwnicy zaplanowano nowoczesny kompleks multigastronomiczny. Pod jednym dachem goście kompleksu będą mieli do wyboru osiem restauracji, w których serwowane będą dania kuchni z całego świata. Inwestor rozpoczął już podpisywanie umów z najemcami.

Dodatkowo kamienica przy ulicy Wita Stwosza będzie miała zadaszony dziedziniec. Szklany dach zbudowany zostanie na trzecim piętrze budynku.

W zmodernizowanych pomieszczeniach znajdą się również dwa kompleksy biurowe oraz 111 niewielkich apartamentów hotelowych o powierzchni od 20 do ponad 40 m kw. Będą one usytuowane na kondygnacjach powyżej parteru. Głównym przeznaczeniem inwestycji jest wynajem hotelowy krótkoterminowy.

Inwestor zapewnia, że rewitalizacja prowadzona będzie z dbałością o zachowanie jak największej ilości elementów dawnego wyposażenia. Jej wygląd ma nawiązywać do czasów, gdy w budynku mieścił się ogromny skarbiec, dlatego zamierza przywrócić funkcjonowanie w budynku skrytek depozytowych, jako połączenie tradycji obiektu i nowego przeznaczenia.

Po zakończeniu remontu kamienica ma przyjąć nazwę “Rezydencja Bankowa”. Obiekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2023 roku.

źródło: UM Wrocław, materiały prasowe inwestora

Czytaj też: Zabytek | Ciekawostki | Wrocław | Kamienica | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Na zdjęciu widać mnogość zdobień kamienicy, fot. slimark by Marek Śliwecki, wikimedia.org, licencja: CC 3.0
Kamienica w 2019 r., fot. Adamt, wikimedia.org, licencja CC 4.0

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej