Categories: ARCHITEKTURA

Kamienica Siemensa przy Piotrkowskiej w Łodzi po remoncie!

Kamienica Siemensa to jeden z najbardziej okazałych gmachów przy najsłynniejszej ulicy Łodzi. Efektów narazie nie widać, bowiem elewacja 108-letniej kamienicy zasłaniają rusztowania, jednak spod nich zaczynają wyłaniać się misterne zdobienia frontowej ściany.

Generalny remont zabytku rozpoczął się od gruntownego czyszczenia fasady. Wykonana z piaskowca frontowa elewacja była w wysokim stopniu zanieczyszczona osadami z kurzu i smogu, które przez dziesięciolecia gromadziły się na kamieniu, z biegiem lat tworząc na jego powierzchni warstwę niemal czarnego brudu. Usunięto ją przy użyciu technologii czyszczenia laserowego. To bardzo skuteczna i bezinwazyjna metoda, gdyż wiązka laserowa nie ingeruje w materiał, selektywnie usuwa jedynie naświetlone zabrudzenia i nie powoduje zniekształceń ani ubytków w materiale.

“Trzeba było też sięgnąć po bardziej tradycyjne metody, bo na fasadzie było sporo plam po cemencie i lakierach, które wymagały usunięcia ich mechanicznie. Czyszczenie laserem ujawniło też sporo zacieków, które zostawiła spływająca latami po kamieniu woda opadowa. Te trzeba było odczyścić chemicznie. Było to żmudne, lecz efekt jest spektakularny, bo ściana frontowa odzyskała naturalną barwę piaskowca. – mówi Łukasz Juśkiewicz ze spółki VP Piotrkowska 96, która remontuje budynek

Ostatnimi akcentami prac na fasadzie będą wymiana stolarki okiennej i witryn na parterze, które powinny zakończyć się przed upływem listopada. Druga, znacznie poważniejsza faza remontu, która potrwa ok. 2 lat rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku. Kamienica Siemensa ma stać się ekskluzywnym apartamentowcem, a to wymagać będzie dużego nakładu robót. Projekt przewiduje m.in. podwyższenie wszystkich oficyn, a w tej zamykającej posesję od zachodu budowę dodatkowej klatki schodowej.

źródło, zdjęcia: UM Łódź / https://lodz.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Metamorfoza | Kamienica | Zabytek | Historia | Renowacja

 

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej