ARCHITEKTURA

Kawiarnia Kaferdam w Poznaniu. Surowe wnętrze tłem dla smaku kawy

Jej projekt powstał w pracowni oyka studio. Kawiarnia Kaferdam to mocny punkt na kawiarnianej mapie Poznania. Lokal działa w centrum miasta przy ulicy Grobla 30. Przestrzeń na zdjęciach uwiecznił Przemysław Turlej.

Poszukiwania odpowiedniego lokalu wymagały analizy uliczek w śródmieściu. Inwestorzy chcieli, aby z jednej strony położony był w centrum, ale z drugiej – w dość nieoczywistym miejscu.

Lokal przy ul. Grobla 30 zauważyliśmy podczas spaceru na trasie Kontenery – centrum miasta. Od tego czasu wielokrotnie zaglądaliśmy przez okna. Naszą szczególną uwagę przykuła piękna podłoga i witryna – wspominają właściciele.

Do współpracy nad projektem wnętrza zaproszono projektantki oyka studio. Wystrój lokalu inspirowany jest berlińskimi kawiarniami. Na wygląd wpływ miały też ogromna witryna i historia ulicy. Wnętrze miało być utrzymane w surowym klimacie. Stąd w przestrzeni pojawiły się kafelki ze szczotkowanej stali, które rozpraszają światło podobnie jak tafla wody, a ich forma przypomina stalowe zbrojenie nabrzeża.

Dla projektantek stworzenie wnętrza Kaferdamu było sporym wyzwaniem, a ścieżka do finalnego efektu dość kręta. Projektantki już na początku wiedziały, jaki zaproponować układ funkcjonalny – zza pięknej niebiesko-gołębiej witryny miał być widoczny lśniący ekspres, a centralnie ustawiony bar miał być widoczne z każdego miejsca kawiarni.

Szukając pomysłu na wnętrze powstawał jednocześnie branding w pracowni hehe.studio.

Razem z chłopakami z hehe pilnowaliśmy, aby wnętrze korespondowało z całym tworzonym konceptem marki. A w brandingu motywem przewodnim była woda i gra świateł, która stała się punktem wyjścia dla poszukiwań efektu „wow” – opowiadają projektantki oyka studio.

Północna ekspozycja lokalu mocno ogranicza wpadające do wnętrza światło, dlatego chcąc ożywić przestrzeń postawiono na zabudowę meblową wykończoną lustrem w centralnej części lokalu oraz metaliczny laminat na ścianie za barem.

Trzymaliśmy się kurczowo motywu „przemiany”, stąd kilkaset ruchomych elementów na ścianie za barem może zmienić się ze srebrnych na ceglane w zależności od klimatu, który ma panować w lokalu.

Powstała uniwersalna przestrzeń, która w ciągu dnia służy jako kawiarnia, a wieczorami zmienia swoje oblicze i przeistacza się w winiarnię.

Na koniec warto wspomnieć o krokodylu, który jest nad wejściem. Krokodyl pojawił się w tym miejscu razem ze sklepem odzieżowym, jako motyw zaczerpnięty z popularnej wtedy telenoweli „Na wschód od Edenu” i towarzyszył wszystkim kolejnym najemcom stając się pewnym znakiem rozpoznawczym lokalu przy ul. Grobla 30.

fot. Przemysław Turlej

projekt: oyka studio

branding: hehe.studio

Czytaj też: Wnętrza | Poznań | Restauracja  | Kawiarnia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej