CIEKAWOSTKI

Hala targowa w cieniu Pałacu Kultury. Powstała, aby uporządkować tamtejszy handel

Spółka Kupieckie Domy Towarowe, w skrócie KDT, powstała w 1999 roku na mocy porozumienia władz Warszawy z kupcami handlującymi wówczas na bazarze zlokalizowanym na placu Defilad, w cieniu Pałacu Kultury i Nauki. Aby uporządkować teren wybudowano tymczasową, ogromną halę. Mało estetyczna konstrukcja stała w centrum stolicy przez kilka lat i zdążyła wpisać się w otoczenie. Jej likwidacja rozpoczęła się latem 2009 roku, co wywołało zamieszki, w których uczestniczyli m.in. kupcy i firma ochroniarska. Na miejscu rozebranego obiektu powstaje obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Bazar był dla uwolnionej po PRL gospodarki powiewem wielkiego świata. Na początku handlowano z łóżek-polówek, następnie pojawiły się „szczęki”, czyli blaszane budki przypominające swoim wyglądem olbrzymie walizki. W 1991 roku część stoisk zastąpiły dwie ponad stumetrowe hale targowe: biało-niebieska oraz biało- czerwona. We wczesnych latach 90. bazar był jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Handlowali tu nie tylko Polacy, ale także Rosjanie, którzy szukali okazji do łatwego zarobku.

Bazar w latach 90. Źródło: Społeczne Archiwum Warszawy (www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum)

Było to miejsce jedyne w swoim rodzaju, gdzie można było dostać dosłownie wszystko. Kilka lat później, w ramach umowy władz miasta z kupcami, powstała specjalna hala Kupieckich Domów Towarowych (KDT). Blaszany obiekt o powierzchni ponad 10 tys. m kw. wybudowano od kwietnia do października 2001 roku według projektu pracowni FS&P Arcus. Miał 180 m długości, do 90 m szerokości i do 18 m wysokości. Powierzchnię handlową podzielono na ponad 600 stoisk, w hali utworzono radiowęzeł radiowo-informacyjny oraz system telewizji dozorowanej. Konstrukcja była jednak rozwiązaniem tymczasowym.

Hala KDT w czerwcu 2009. Źródło: warszawa.fandom.com, Autor: Kakarakak, Licencja: CC-BY-SA 2.5

Miasto, planujące zabudowę placu Defilad, dążyło do rozebrania hali i przeniesienia kupców w inne miejsce. Pod terenem hali miał bowiem przebiegać łącznik między I a II linią metra, a w jej miejscu zaplanowano budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Podpisana na dziesięć lat umowa dzierżawy wygasła z końcem grudnia 2008 r. Przejęcie nieruchomości zaplanowane na 1 stycznia 2009 r. nie udało się ze względu na opór pracujących w hali kupców. Według spółki KDT zawarta umowa wciąż miała moc – istniał tam zapis, że hala jest obiektem przejściowym, który ma działać do czasu budowy domu handlowego.

Plac Defilad widziany z Pałacu Kultury w 2007 i 2019 r. Fot. I, Hiuppo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons i Kgbo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dom handlowy z prawdziwego zdarzenia uwzględniano w projektach zagospodarowania placu, miał on powstać między ulicą Marszałkowską a Pałacem Kultury i Nauki, na południe od planowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Do budowy finalnie nie doszło. Władze miasta zaproponowały pracownikom KDT przeniesienie handlu do Hali Gwardii, zarząd spółki odrzucił jednak tę propozycję. 21 lipca 2009 roku odbyła się egzekucja wyroku sądowego orzekającego eksmisję. W trakcie akcji organizowanej na zlecenie komornika przez firmę ochroniarską doszło do zamieszek z kupcami, a także z pseudokibicami. Działania miasta wokół spółki wzbudziły kontrowersje wśród mieszkańców Warszawy.

Pod koniec 2009 roku rozpoczęła się rozbiórka hali, której szkielet zniknął do połowy czerwca kolejnego roku. Umowa na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej została podpisana w 2019 roku. Nowy budynek będzie częścią całkowicie nowego Placu Centralnego.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl, warszawa.fandom.com

Czytaj też: Architektura w Polsce | Miasto | Ciekawostki | Historia | Warszawa

Bazar w latach 90. Źródło: Społeczne Archiwum Warszawy (www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum)
Bazar na placu Defilad, rok 1993. Zdjęcie z archiwum Österreichische Nationalbibliothek
Rondo Dmowskiego - widok z hotelu Forum, rok 1993. Źródło: Flickr, Autor: Mark Wahl, Licencja: CC-BY 2.0
1998, budowa stacji metra Centrum. Źródło: Społeczne Archiwum Warszawy, https://www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum
1998, budowa stacji metra Centrum. Źródło: Społeczne Archiwum Warszawy, https://www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum
Lipiec 2006, rondo Dmowskiego i hala targowa w tle. Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plac Defilad w 2007 r. Autor: Tero Parviainen/Flickr
Hala KDT w maju 2009. Źródło: warszawa.fandom.com, Autor: Kowalow, Licencja: CC-BY-SA 2.5
Hala KDT w czerwcu 2009. Źródło: warszawa.fandom.com, Autor: Kakarakak, Licencja: CC-BY-SA 2.5
21 lipca 2009 - Kupieckie Domy Towarowe zamknięte. W atmosferze protestów zaczyna się eksmisja najemców. Źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa
Rozbiórka. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0
Rozbiórka hali KDT w czerwcu 2010 r. Fot. Mateusz Opasiński, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na miejscu dawnej hali. Fot. Patryk Duszkiewicz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Fot. Cybularny, CC0, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej