ARCHITEKTURA

Kładka w Owińskach pod Poznaniem wkrótce zostanie otwarta

Kładka w Owińskach to pieszo-rowerowa przeprawa przez Wartę. Konstrukcja połączy Owińska z Poznaniem co da nowe możliwości do organizowania wypraw. Z kładki powinni ucieszyć się nie tylko mieszkańcy, ale i turyści.

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach zostanie otwarta jeszcze tego lata. Zbudowano ją na wysokości zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach. Po drugiej stronie rzeki zejście usytuowano na pograniczu Poznania i Suchego Lasu. Most połączy więc aż trzy gminy. Od XIII wieku do lat 40. ubiegłego stulecia funkcjonowała w tym miejscu przeprawa promowa, która łączyła Radojewo z Owińskami.

Budowa kładki rozpoczęła się w 2021 roku. Dzięki niej mieszkańcy i turyści będą mogli szybciej dostać się na drugi brzeg rzeki. Inwestycja ma też promować poruszanie się po regionie rowerem.

Atrakcją przeprawy jest punkt widokowy. Taras umieszczono na wysokości 25 metrów.

Konstrukcja stanie się “bramą” do Puszczy Zielonki i jej sąsiednich atrakcji: dębu Bartek, kąpieliska AKWEN Tropicana z zielonym labiryntem dla dzieci, malowniczych zbiorników pożwirowych, unikatowego Parku Orientacji Przestrzennej i Biblioteki Zapachów, muzeum tyflologicznego oraz do zabudowań pocysterskich. Dodatkowo na terenie obiektu umieszczony zostanie InfoKiosk, wyświetlający informacje pasażerskie oraz ciekawostki turystyczne z okolicznych gmin – czytamy w komunikacie UM Poznań.

W sumie kładka ma 130 metrów długości i 3,9 m szerokości. Licząc też wjazdy po obu brzegach długość wynosi 200 m. Najdłuższe przęsło ma 83 m, a całość unosi się 10 metrów nad lustrem wody.

Budowa kładki kosztowała 27 mln zł. To inwestycja, którą wspólnie zrealizowały Gmina Czerwonak, Miasto Poznań, Powiat Poznański i gmina Suchy Las. Wykonawcą inwestycji jest firma MOST sp. z o.o z Sopotu. Autorem projektu jest firma Atelier Paweł Byrski z siedzibą w Choczni.

fot. Marcin Deckert (@DroneEyePixels)

Czytaj też: Ciekawostki | Detal | Wydarzenia  | Podróże | PoznańwhiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej