WYDARZENIA

Kocia wystawa w Muzeum Manggha. Pierwsza taka w Europie!

“Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu” – to tytuł wystawy, której otwarcie zaplanowano w najbliższą sobotę w Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie. To świetna propozycja dla miłośników sztuki i rzecz jasna… mruczków!

Inspiracją do jej stworzenia były mistrzowskie drzeworyty ukiyo-e (jap. “obrazy przepływającego świata”) z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Na wystawie będzie można zobaczyć także dzieła wybitnych twórców (w tym Tadeusza Makowskiego czy Marcello Bacciarellego) oraz współczesne japońskie gadżety związane z kotami. Wśród prezentowanych na wystawie dzisiejszych znaków kultury będą chociażby maneki-neko (czyli słynny kot machający łapką) Hello Kitty, a także projekty Filipa Pągowskiego dla Black Comme des Garçons Rei Kawabuko. W przestrzeni wystawy zostaną one zderzone z zachodnią tradycją przedstawiania kota sztuce – w obrazach, grafikach, rzeźbach, plakatach, ilustracji książkowej i kolażach.

Kot to fenomen

Jak mówi Anna Król z Muzeum Manggha, to pierwsza w Polsce i w Europie wystawa prezentująca fascynujący temat i przybliżająca nie tylko fenomen kota domowego (Felis catus), lecz także przypominająca jego dzikich krewnych. – Na wystawie spotkamy zarówno wcielenia dobrze znanych kocich bohaterów, m.in. Kota w Butach czy Behemota z Mistrza i Małgorzaty, jak i niepokojące wizje kotów współczesnych polskich artystek i artystów – informuje Król i jak dodaje, ekspozycja wpisuje się w serię pokazów ukazujących styk kultur i estetyk poruszających problemy międzykulturowości.

Ekspozycję będzie można podziwiać aż do 4 września. Uzupełnia ją dwujęzyczny polsko-angielski katalog ilustrujący możliwie szeroko tę tematykę oraz książka będąca antologią tekstów o kotach w literaturze japońskiej ilustrowana oryginalnymi, specjalnie dla niej wykonanymi rysunkami młodych, polskich artystek.

Nie tylko wystawa

W kolejnych miesiącach organizatorzy zaplanowali także cykl wydarzeń towarzyszących wystawie. Będą wykłady i spotkania, m.in. podejmujące temat stosunku do zwierząt w różnych kulturach, kotów w literaturze japońskiej czy kulturze internetu. Nie zabraknie także licznych oprowadzań kuratorskich oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.

Ekspozycja stanowi kontynuację projektów Muzeum Manggha dedykowanych portretom natury w sztuce: Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu (2016) oraz Botaniczne poszukiwania (2020–2021). Na wystawie prezentowane będą dzieła z wielu kolekcji muzealnych i prywatnych, chociażby z Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Chwila odpoczynku w wyjątkowej przestrzeni

Po zwiedzaniu ekspozycji warto poświęcić jeszcze chwilę na pozostanie w Muzeum Manggha i zachwycenie się wyjątkową architekturą budynku (o której więcej można przeczytać tutaj). Odpocząć można z kolei tamtejszej kawiarni, Café Manggha, gdzie warto spróbować nie tylko specjałów inspirowanych Japonią, ale również wyśmienitej kawy, tradycyjnie parzonych herbat oraz wyjątkowych deserów. To właśnie z tego miejsca rozciąga się piękny widok na Wzgórze Wawelskie i Zamek Królewski na Wawelu. Tu znajduje się również sklepik muzealny, nie tylko dla pasjonatów kultury japońskiej, gdzie można znaleźć chociażby książki dedykowane sztuce Dalekiego Wschodu. Nasza propozycja to “Kot w Tokio” Nicka Bradleya wydana w tym miesiącu nakładem Wydawnictwa Znak, mającego zresztą swoją siedzibę kilka kroków od Muzeum Manggha. Autor poświęcił swój doktorat postaci kota w kulturze japońskiej, a jego pierwszą powieść (nazwaną jednym z najważniejszych debiutów 2021 roku) przetłumaczono już na ponad dziesięć języków, w tym także na język polski.

Czytaj też: Ciekawostki | Wydarzenia  | Zwierzęta | Kraków | whiteMAD na Instagramie

Utagawa Hiroshige (1797–1858) Procesja w dniu Święta Koguta idąca przez pola ryżowe Asakusa, 1857 seria: Sto słynnych widoków Edo drzeworyt barwny na papierze; 33,5 × 22,1 cm Muzeum Narodowe w Krakowie more
Kazimierz Mikulski (1918–1998) A nade mną kot?, 1976 olej na płótnie; 74,8 × 60 Kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich
Marcello Bacciarelli (1731–1818) Portret Julii z Duhamelów Manteuffel, 1781 olej na płótnie; 65 × 52 Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundacja Raczyńskich
Konrad Krzyżanowski (1872–1922) Portret żony z kotem, 1912 olej na płótnie; 114 × 124 Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Waldemar Świerzy (1931–2013) Trud przy praniu cię ominie gdy użyjesz ixi w płynie, 1968 offset barwny na papierze; 68 × 58 Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum Manggha
Muzeum Manggha. W tle widok na Wawel
Cafe Manggha
Sklepik muzealny w Muzeum Manggha

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały prasowe Muzeum Manggha, Cafe Manggha

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej