ARCHITEKTURA

Kolej Dużych Prędkości w Polsce. Z Wrocławia do Łodzi w godzinę!

O tym, jak będzie wyglądać Kolej Dużych Prędkości w Polsce poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Liczący 200 km odcinek powstanie pomiędzy Łodzią, Sieradzem i Wrocławiem.

Pociągiem z Wrocławia do Łodzi w zaledwie godzinę? Wizja szybkich podróży po Polsce nie będzie już tylko marzeniem. Spółka CPK przedstawiła wariant inwestorski dla liczącego prawie 200 km odcinka. Kolej Dużych Prędkości w Polsce powstanie w formie tak zwanego “igreka” i połączy Warszawę – Łódź – Wrocław/Poznań.

Odcinek, dla którego przygotowano studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe obejmuje linię 85 Łódź-Sieradz oraz linię 86 Sieradz-Kępno-Czernica Wrocławska-Wrocław Główny.

Nowa linia między Łodzią a Wrocławiem pozwoli skrócić czas przejazdu między tymi miastami do godziny. Pociągi mają pokonywać trasę z prędkością 250 km h, ale nowa trasa projektowana będzie dla wyższych prędkości wynoszących nawet 350 km/h – do takiej prędkości będzie można w przyszłości podnieść parametry bez konieczności przebudowy torowiska. Między Wrocławiem i Łodzią powstaną dwie nowe stacje pasażerskie: Czajków i Wodzierady. Pociągi będą mogły się też zatrzymywać w Czernicy Wrocławskiej, Kępnie i Sieradzu. Ta ostatnia zostanie całkowicie przebudowana na potrzeby węzła, z którego pociągi będą zmierzać w kierunku Wrocławia lub Poznania.

W ramach I tury konsultowane były cztery warianty. Eksperci CPK i wykonawca studium na podstawie m.in. spotkań z samorządowcami, mieszkańcami i przedsiębiorcami przeprowadzili analizę, dzieląc je na mniejsze odcinki. W efekcie powstały trzy warianty „hybrydowe”, które składały się z wcześniejszych wariantów najkorzystniej ocenionych pod względem społecznym i środowiskowym.

W kolejnym kroku, do II kw. 2023 roku, wariant inwestorski razem z dwoma wariantami alternatywnymi, zostanie przedstawiony przez spółkę CPK we wniosku o tzw. decyzję środowiskową do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ). Jest to etap poprzedzający uzyskanie tzw. decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę. Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane na odcinku Sieradz – Czernica Wrocławska mają ruszyć w 2024 r.

Odcinek Kolei Dużych Prędkości (KDP) z Wrocławia do Łodzi stanowi przedłużenie 140-kilometrowego fragmentu z Warszawy przez CPK do Łodzi, dla którego w czerwcu tego roku spółka CPK ogłosiła wariant inwestorski. Spółka CPK przygotowuje budowę 12 nowych tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2 000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.

Konieczne będą też inwestycje w tabor, którego parametry techniczne pozwolą wykorzystać dopuszczalną prędkość. Obecnie pociągi Pendolino, które jeżdżą po Polsce mogą osiągnąć prędkość maksymalną 250 km/h, jednak stan techniczny infrastruktury sprawia, że ich prędkość maksymalna to 200 km/h i jest osiągana tylko na niektórych odcinkach tras.

źródło: Centralny Port Komunikacyjny

Czytaj też: Kolej | Dworzec kolejowy | Ciekawostki | Wrocław | Łódź | whiteMAD na Instagramie

Koncepcja nowych składów dla PKP Intercity, źródło: materiały prasowe

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej