ARCHITEKTURA

Koniec reklam na kamienicy. Konserwator wpisał ją do rejestru zabytków

Kamienica znajduje się przy placu Żwirki i Wigury 12 w Bielsku Białej. Decyzję o wpisie kamienicy do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego podjął Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Wcześniej była wielkim nośnikiem reklamowym. Teraz, kiedy budynek trafił do rejestru zabytków wieszanie wielkich płacht reklamowych nie będzie już takie łatwe. Kamienica położona jest w atrakcyjnym miejscu, przy placu Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w śródmieściu Bielska-Białej.

Budynek kamienicy wzniesiono w 1905 roku dla piekarza Karola Bathelta. Niestety Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach nie wie, kto jest autorem projektu budynku. Budynek powstał w sąsiedztwie starówki bielskiej i zamku. Gmach charakteryzują secesyjne dekoracje i bogaty wystrój architektoniczny. Datę budowy potwierdza inskrypcja z rokiem “1905”, zachowana na fasadzie obiektu.

Secesyjna trzypiętrowa kamienica o zwartej podpiwniczonej bryle, nakryta została dachem dwuspadowym krytym papą. Nad cylindrycznym narożnym wykuszem zastosowano wieżyczkę z hełmem, krytym blachą, ze sterczyną i kulą; hełm flankowany przez attykę, na której dwie pary kamiennych wazonów. Zachowane dekoracyjne kominy ceglane. Obie elewacje uliczne posiadają zachowany pełny wystrój architektoniczno-sztukatorski (częściowo zastosowany wtórny tynk kropiony). Okładzina cokołu kamienna (rustyka „dzika”); dwa wykusze; stolarka bramy dwuskrzydłowa z nadświetlem, płycinowa, z dekoracją snycerską, przeszklona; witryny nowe w pierwotnych otworach; okna prostokątne i arkadowe o stolarce trójskrzydłowej z górnym skrzydłem uchylnym oraz trójskrzydłowej ze ślemieniem, sześciokwaterowej; w okienkach piwnicznych częściowo zachowane kraty kute, secesyjne – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Zdjęcie wykonano pod koniec grudnia 2022 r.:

Zdjęcie z grudnia 2022 r., fot. Kamil Czaiński, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Budynek wyróżniają zdobienia, których nie widać z poziomu ulicy. Wiele z nich niestety jest już mocno zniszczonych. Przykładem jest posadzka ceramiczna, która istniała w sieni. Była to wzorzysta, mozaikowa konstrukcja. Wiele do życzenia pozostawia stan historycznych stopni kamiennych. Dodatkowo obiekt wyróżniają wahadłowe drzwi dwuskrzydłowe, klatka schodowa na rzucie półeliptycznym, kamienne stopnie i balustrada z secesyjnymi elementami.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach (wkz.katowice.pl)

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
Kamienicę widać na drugim planie, fot. Kamil Czaiński, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej