ARCHITEKTURA

Konkurs architektoniczny Internorm 2021. Oto zwycięzcy!

Zakończył się tegoroczny konkurs architektoniczny Internorm. To ważne wydarzenie w branży, bo jurorzy nagradzają zaledwie kilka realizacji w kategoriach: budownictwo ogólne oraz budownictwo prywatne. Jurorzy przyznali też wyróżnienie za skromny, ale bardzo urokliwy letniskowy dom.

Architektoniczny konkurs Internorm odbył się już szósty raz. Jego organizatorem jest firma Internorm – rodzinna firma z Austrii będąca liderem wśród producentów okien w Europie. Wyboru najlepszych budynków dokonało Jury, w którym zasiedli eksperci związani z branżą architektury. Najwyżej oceniane były te projekty, w których duży nacisk położono na dopływ naturalnego światła do wnętrza. Tak zaprojektowane budynki mają dobrze wpływać na samopoczucie użytkowników i stanowić najlepsze przykłady wykorzystania okien i drzwi dla całej branży budowlanej.

Cieszę się, że udało nam się zgromadzić dużą liczbę wysokiej jakości zgłoszeń w szóstej edycji konkursu architektonicznego Internorm. To projekty z całej Europy, które w kreatywny sposób pokazują możliwości umiejętnego wykorzystania okien i drzwi. Efektem są przepełnione światłem, przestronne i energooszczędne budynki – mówi Anette Klinger, współwłaścicielka Internorm.

Główną nagrodę w kategorii budownictwo komercyjne zdobyli architekci z pracowni Superblock. Jury doceniło projekt nowego budynki wielorodzinnego “NORD 19” w Wiedniu za jego oryginalną formę. Architekci zaprojektowali blok o ciepłej, żółtej elewacji, który ożywia najbliższe otoczenie. Budynek powstał na niewielkiej działce, jednak bryłę poprzecinano w taki sposób, aby stworzyć korytarze, przez które swobodnie przenika słoneczne światło. Dzięki nacięciom budynek ma słoneczny dziedziniec i nie blokuje promieni padających na ulicę.

Nord 19, fot. Jürgen Pletterbauer
Nord 19, fot. Jürgen Pletterbauer
Nord 19, fot. Jürgen Pletterbauer
Nord 19, fot. Jürgen Pletterbauer
Nord 19, fot. Jürgen Pletterbauer
Nord 19, fot. Jürgen Pletterbauer

Główna nagroda w kategorii budownictwo komercyjne: wielorodzinny budynek “NORD 19”,

projekt: Superblock,

lokalizacja: Wiedeń, Austria


Z kolei główną nagrodę w kategorii budownictwa prywatnego otrzymał zespół architektów z pracowni Juri Troy Architects z Wiednia za projekt domu jednorodzinnego “U-Haus”. To niewielki, dwupoziomowy budynek, który zbudowano w centralnej Austrii. Dom zaprojektowany został w kształcie litery U. W ten sposób w centralnej części powstał dziedziniec, wokół którego rozlokowano przestrzenie mieszkalne.

Chcąc zapewnić domownikom poczucie prywatności architekci zrezygnowali z okien od frontu. Zupełnie inaczej jest od strony ogrodu. Architekci postawili tam na duże przeszklenia – od podłogi aż do sufitu. Budynek z jednej strony jest parterowy, poziom ten płynnie przenika i powiększa się, tworząc pierwsze piętro ze strefą prywatną właścicieli. To unikalna koncepcja, która gwarantuje ciągły dopływ światła.

U-House, fot. juritroy.com
U-House, fot. juritroy.com
U-House, fot. juritroy.com
U-House, fot. juritroy.com

 

Główna nagroda w kategorii budownictwo prywatne: jednorodzinny dom “U-House”,

projekt: juri troy architects,

lokalizacja: Unterolberdorf, Austria


Wyróżnienie w konkursie zdobył projekt maleńkiego domu letniskowego autorstwa pracowni Béres Architects z Węgier. Architekt Attila Béres zaprojektował letniskowy dom o powierzchni 40 m kw. Jury konkursu Internorm zwróciło uwagę na szacunek, z jakim architekt odnosi się do zastanej przyrody. Zamiast kopać fundamenty, dom osadzony został na palach dzięki czemu powierzchnia gleby została odsłonięta. Umieszczenie pali nie jest dziełem przypadku – podczas prac budowlanych sprawdzano miejsca, w których znajdują się korzenie i pale umieszczono tak, by ich nie uszkodzić. Architekt rozmieścił otwory okienne w asymetryczny sposób. Dom ma trzy pionowe okna oraz jedno największe poziome, które kadruje widok na las. Panoramiczne okno znalazło się na wysokości jadalni – można tu wygodnie odpoczywać i długimi godzinami podziwiać przyrodę za oknem.

Okna Internorm trafiają do wyjątkowych realizacji i potrafią sprostać rosnącym wymaganiom technicznym. Nie bez znaczenia jest też aspekt wizualny – minimalistyczne ramy dobrze sprawdzą się w nowoczesnej architekturze. O realizacjach, w których wykorzystano okna i drzwi Internorm przeczytacie klikając TUTAJ.

Mohás kabin, fot. Béres Architects
Mohás kabin, fot. Béres Architects
Mohás kabin, fot. Béres Architects
Mohás kabin, fot. Béres Architects

Wyróżnienie: letniskowy dom “Mohás kabin”,

projekt: Béres Architects,

lokalizacja: Węgry

Czytaj też:  Minimalizm | Okna | Szkło | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe Internorm

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej