Categories: ARCHITEKTURA

Konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie rozstrzygnięty. Budynek powstanie w sąsiedztwie zabytkowego ratusza

Konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie został rozstrzygnięty. Był to pierwszy konkurs zorganizowany przez miasto razem z rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wspólnymi siłami wyłonili zwycięski projekt. Aula ma powstać w miejscu szczególnym – tuż przy Rynku, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza, na terenie zajmowanym obecnie przez parking. Budynek, który tam powstanie będzie ostatnim puzzlem dopełnienia śródmieścia Rzeszowa. 

Założenia programowe konkursu na Aulę Miejską mówiły o budynku o wielkości do 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej, mieszczącego przestrzenie recepcyjne, sale wystawowe i salę o charakterze wielofunkcyjnym. Spośród 45 prac jury najwyżej oceniło projekt architekta z Warszawy – Karola Żurawskiego i jego zespołu. Doceniono m.in. to, że zaproponowany obiekt wraz z bryłą ratusza tworzy kaskadowy układ przestrzenny, w którym ratusz zachowuje swoją dominującą pozycję.

Konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie – zwycięski projekt

Budynek Auli Miejskiej będzie stanowił ostateczne domknięcie zabudowy przy placu rynkowym, którego historia sięga jeszcze czasów średniowiecznych. Charakterystycznym elementem dla struktury przestrzennej kwartału jest podział na zwarty blok zabudowy pierzei Rynku od północy oraz działki z ogrodami i drobniejszą zabudową od południa. Architektom zwycięskiej pracy zależy, aby architektura uzupełniająca historyczną zabudowę szanowała specyfikę miejsca. Z tego względu bryła Auli Miejskiej posiada niższy taras od strony południowej, a główna kubatura domu wpisuje się z zwarty blok kamienic stojących przy Rynku. Wyższa część jest przykryta dachem spadowym tak jak wszystkie sąsiadujące kamienice w pierzei.  Architekci pragnęli, by architektura, która znajdzie się w tak wartościowym otoczeniu, była szlachetna i powściągliwa w wyrazie, posługując się we współczesny sposób, językiem otaczającej zabudowy. Forma Auli Miejskiej została zaprojektowana jako prosta, elementarna forma, nawiązująca strukturą przestrzenną do ściennego układu fasad przy Rynku. Mimo że budynek jest szeroko otwarty na zewnątrz dużymi przeszkleniami, to dzięki głębokim murom, nowoczesność tego rozwiązania nie zaburza historycznego porządku miejsca. Cały wielofunkcyjny parter auli jest przedłużeniem otaczającej wartościowej przestrzeni publicznej. Podkreśleniem tego jest kontynuacja we wnętrzu na posadzce płyt czerwonego kamienia ułożonego w obejściu Rynku. Parter zapewnia też podcieniowy chodnik dla przechodniów oraz zadaszony taras kawiarni, otwierający się widokowo na zielony skwer i południowe słońce.

Konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie – zwycięski projekt

Wysokość przestrzeni w budynku została zróżnicowana ze względu na funkcje, wszystkie pomieszczenia przeznaczone dla zwiedzających posiadają dużą, podwójną wysokość, natomiast przestrzenie obsługujące, zawierające się w centralnym trzonie są niższe. Przy budowie zostaną wykorzystane cegły rozbiórkowe. Po przebadaniu ich właściwości nośnych będą jak najszerzej zastosowane do murowania ścian i budowy kolebkowych stropów – unikając wylewania setek metrów sześciennych betonu. Kolebkowe stropy budynku auli mogą przywodzić na myśl charakterystyczne rzeszowskie piwnice. Sufity oraz ściany, zewnętrzne i wewnętrzne budynku pokryte zostaną szlachetnym, grubowarstwowym tynkiem intensywnie barwionym miałem ceglanym, dzięki któremu wpisze się w tonację kolorystyczną rzeszowskiego Rynku. Spadzisty dach, o drewnianej więźbie, pokryty zostanie dachówką ceramiczną, aby wpisać się kolorystycznie i materiałowo w kontekst otoczenia. Barierki portfenetrów budynku zostały zaprojektowane jako elementy nawiązujące do otaczającej metaloplastyki balkonów i szyldów. Istniejące obecnie miejsca postojowe przy ul. Juliusza Słowackiego zastąpione zostaną bujnym ogrodem deszczowym od zachodu, przy elewacji budynku. Zieleń nawadniana będzie deszczówką z dachu Auli. Ogród będzie służyć retencji wody opadowej.

Jaki jest dalszy harmonogram prac związanych z nową Aulą Miejską w Rzeszowie? W 2024 roku mają się rozpocząć prace przy dokumentacji projektowej budynku. W 2025 r. zostanie uzyskane pozwolenie na budowę i odbędzie się rozstrzygnięcie przetargu na firmę, która aulę wybuduje. Obiekt ma być gotowy w latach 2027-2028. Szacunkowy koszt inwestycji to 35-37 mln zł.

Źródło: karolzurawski.com

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Urbanistyka | Miasto | Architektura w Polsce | Rzeszów

 

Recent Posts

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej