DESIGN

“Kopernik Konstelacje”. Interaktywna rzeźba będzie promować osiągnięcia Kopernika

Autorami rzeźby “Kopernik Konstelacje” są projektanci Tamaga studio. Zespół wygrał międzynarodowy konkurs, który zorganizowany został przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem konkursu było zaprojektowanie zewnętrznej wystawy w formie publicznej instalacji, która będzie celebrować 550 lecie urodzin astronoma.

Kopernik – Konstelacje to wystawa edukacyjna przygotowana w formie interaktywnej rzeźby miejskiej. Abstrakcyjna, wydrążona na wylot forma układu słonecznego, nawiązuje do najważniejszego odkrycia astronoma, oferuje przestrzenne doświadczenie dla zwiedzających oraz tworzy modularną bazę pod wystawę o życiu Kopernika.

Prostopadłościenna forma komunikuje się ze zwiedzającymi dwiema parami ścian, elewacji o różnych funkcjach – edukacyjnej i interaktywnej. Boczne elewacje to wystawa podzielona na osiem czytelnych rozdziałów opowiadania o Koperniku na podstawie scenariusza wystawy. Każda z sekcji odpowiada jednocześnie kolejnym orbitom planet układu słonecznego. Gradient kolorystyczny nawiązuje do przestrzeni kosmicznej i rozróżnia poszczególne sekcje. Informacje podzielone zostały na wyraźne nagłówki oraz paragrafy, których punktory nawiązują do ciał niebieskich. Jedna elewacja jest wystawą w języku polskim a druga w języku angielskim.

Frontowe elewacje definiuje przestrzenny model układu słonecznego. Pierwsza, z otworem, orbitalną grafiką i tytułem, informuje oraz budzi ciekawość. Zachęca do spojrzenia przez centralny otwór i odkrycia co znajduje się w środku. Druga natomiast, oferuje immersyjne doświadczenie w formie “tunelu”, którego warstwy, to kolejne orbity prowadzące do otworu, metaforycznego “słońca”.

Gradient kolorystyczny, jakie tworzą poszczególne warstwy wzmacnia poczucie wizualnej głębi. Z perspektywy wystawy, każda z orbit oznaczona jest grafiką w formie przynależnej jej planety w skali. Rodzajem gry z widzami będzie próba znalezienia wszystkich planet układu. Poza metaforycznym i edukacyjnym przesłaniem, ta część instalacji to abstrakcyjny mebel miejski oraz atrakcyjne tło do fotografii dla zwiedzających.

Wizualizacja:

Całość została skonstruowana w sposób umożliwiający łatwy montaż i demontaż instalacji w innej lokalizacji. Wybrane rozwiązania materiałowe zapewniają możliwy recykling lub re-użycie jej poszczególnych elementów oraz niski ślad węglowy.

O projektantach:

Tamaga studio – Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz to interdyscyplinarne studio projektowe zajmujące się projektowaniem architektury, wnętrz, krajobrazu oraz doświadczeń użytkownika. Duet zdobywał doświadczenie w pracowniach w Polsce, Francji, Hiszpanii oraz Belgii. Specjalizuje się w projektowaniu zrównoważonych obiektów, instalacji publicznych z pogranicza architektury, designu, ekologii i nowych technologii.

źródło: tamaga studio

Czytaj też: Ciekawostki | Meble miejskie | Rzeźba | Place, Skwery, Parki  | Wystawa | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej