ARCHITEKTURA

Koronka od NeSpoon na ścianie kamienicy w Mostarze

To była jedna z trudniejszych koronek, jakie wykonała NeSpoon. Po raz pierwszy Polka malowała na ścianie, na której jest tak dużo śladów po kulach.

Konflikt na Bałkanach wybuchł w latach 90. Mimo upływu lat do dziś dostrzec można ślady zniszczeń w infrastrukturze miasta. Artystka z Polski została zaproszona do udziału w Street Arts Festival Mostar, w ramach którego artyści z różnych zakątków świata zmieniają oblicze budynków, malując na nich imponujące murale. NeSpoon namalowała to, co robi najbardziej – koronkę, której wygląd nawiązuje do tradycji regionu.

Wzór, który namalowała NeSpoon jest jednym z najprostszych koronek, jakie malowała. TO wzór na siatce jakby 8-bitowej. Z drugiej strony biorąc pod uwagę emocje był to najtrudniejszy projekt do zrealizowania.

Po raz pierwszy w życiu moja ściana nosiła tak wyraźne ślady wojny, dziesiątki dziur po kulach na całej powierzchni. Pracując w tym miejscu nie mogłam przestać myśleć o tragicznej historii Mostaru, tego fascynującego, wielokulturowego miasta – mówi NeSpoon.

Wzór koronki, który wybrałam, był określany jako „miejscowy” przez każdego, z kim rozmawiałam. „Moja babcia miała dokładnie taką na telewizorze, na kanapie.” Albo „Moja mama takie robiła”. Wciąż to słyszałam – dodaje polska artystka.

Mieszkańcy przyzwyczajeni są do dziur na ścianach budynków. Polka zastanawiała się, czy pójść śladem innych artystów pracujących dla Street Arts Festival Mostar i zamalować dziury po kulach, namalować coś ładnego i zapomnieć o przeszłości. Jednak nie potrafiła tego zrobić. Zamiast tego zdecydowała się podkreślić dziury, które w jej projekcie zdają się być elementami przerywającymi starannie “utkaną” koronkę.

Koronki to bardzo kobieca rzecz. Pracując myślałam o losie kobiet, które są ofiarami wojen na całym świecie. W Bośni i Hercegowinie miało to jednak wymiar szczególny. Zinstytucjonalizowana przemoc seksualna i masowe gwałty były rodzajem okrutnej broni, stosowanej w tym konflikcie. Na oczach całego świata. Chciałam o tym nie myśleć, ale myślałam. Dziury po kulach stały się częścią mojego muralu – podsumowuje artystka.

Więcej przykładów koronek od NeSpoon znajdziecie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Murale | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: NeSpoon

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej